szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Próbáljunk a számítógép „fejével” gondolkodni.

Próbáljunk a számítógép „fejével” gondolkodni. Van a merevlemez, ezen tárolódnak az adatok. Ha valami erre rákerül, akkor a mi törlés parancsunk után a fájlrendszerben az a hely, ahol ez a bizonyos fájl tartózkodott, az „újból felhasználható”, azaz az írható besorolást kapja, a fájl által elfoglalt hely felszabadul, a könyvtárstruktúrából pedig eltűnik a fájlnév vagy a könyvtár. Ettől azonban minden továbbra is ugyanúgy és ugyanott található, egészen addig ameddig arra a bizonyos helyre (a merevlemez szektoraira) nem írunk egy új információt. Amíg az új információ nem kerül oda, addig töröl fájljaink továbbra is ott "csücsülnek", annyi különbséggel, hogy mi már nem látjuk őket... A mai nagyméretű adattárolók esetén előfordulhat, hogy elég sokára érünk erre a bizonyos „újra felhasználható” területre – így törölt állományaink még nagyon sokáig elérhetőek. Sőt, ha esetleg valamilyen újabb információ kerül az adott területre – még akkor sem menthetetlen a helyzet. Mi tehát a teendő ha valamit valóban törölni akarunk? Ez az igény érthető: eljöhet az idő, amikor  néhány bizalmas adatra/képre már nincsen szükségünk. Hogyan szabaduljunk meg tőlük - véglegesen?

Ronda felület hasznos funkciók - Eraser

Szerencsére erre is van már egy ingyenes alkalmazás: az Eraser. (Több ilyen szoftver is van persze, de az Eraser ingyenesen letölthető és könnyen használható.)  Az Eraser FAT32 és NTFS fájlrendszereken működik, és alapbeállításban az ún. Gutmann eljárást használja fájljaink törlésére. Azaz nem csak letörli a fájlokat, hanem véletlenszerű algoritmus alapján előállított adatokkal felül is írja azok fizikai és logikai helyét a merevlemezen. Így aztán valóban eltűnnek azok a bizonyos fájlok a süllyesztőben.  Az Eraser alapbeállításban használja a Gutmann féle módszert - ha nagyon paranoiásak vagyunk akkor
azonban átállíthatjuk a törlési metódust az ún. US DoD 5220-22.M nevű szabványra, ami jóval lassabb (több felülírás, bonyolultabb függvény alapján)  azonban az amerikai védelmi minisztérium is ezt használja a fájlok végleges törlésére, szóval ez aztán tényleg biztos adatmegsemmisítés. 

A Szoftverben egy ún "scheduler" is helyet kapott: ezzel időzíthetjük is a törlési folyamatokatm vagy többet is megadhatunk (fájl, könyvtár vagy  egész meghajtók) - ez akkor hasznos, ha a törlést szabályos időközönként alkalmazzuk. Fontos!  Az Eraser "nem vicc":) - ez a szoftver valóban véglegesen eltávolítja az adatokat, azokat később semmilyen módszerrel vagy szoftverrel nem tudjuk visszanyerni. Szóval csak óvatosan - kétszer is gondoljuk meg mielőtt ezzel az alkalmazással törlünk valamit. 

És hogy mi legyen a Macintosh felhasználókkal? Nos, nekik jóval egyszerűbb dolguk van, szoftverre sincs szükségük: elég ha a Finder-ben kiválasztják a "Secure Empty Trash" opciót és máris végleges a törlés. Hja, kérem, a Macintosh, az Macintosh. :)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!