szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Először is, ilyesmit hallottunk már nem is egyszer, és láss csodát, nem hogy...

Először is, ilyesmit hallottunk már nem is egyszer, és láss csodát, nem hogy lelassult volna a net az utóbbi években, hanem éppen ellenkezőleg, felgyorsult. Érdemes azt is tudni, hogy az internetet ”szállító" gerincvezetékek még hatalmas sávszélesség-erőforrásokkal rendelkeznek, és egyéb technológiákkal még tovább növelhető az optikai vezetékek teherbírása, arról nem is beszélve, hogy új kábeleket is le lehet fektetni.

A közelgő katasztrófát a Nemertes szerint a Youtube és a hozzá hasonló tömegesen elterjedt, nagy sávszélességet igénylő szolgáltatások fogják okozni, mert már a jelenlegi növekedési ütemmel sem nagyon bírják tartani a lépést a szolgáltatók, emellett bármikor beüthet egy újabb netes őrület, ami pillanatok alatt elfüstöli az optikai kábeleket. Éppen ezért az internetszolgáltatók kénytelenek lesznek az eddig betervezett fejlesztési összeget további 137 milliárd dollárral megfejelni. Ez az adat, és a tény, hogy az összeg rögtön az alcímben megjelenik, akkor válik igazán érdekessé, ha tudjuk, ki is finanszírozza a Nemertest. Nos, a jelentés elkészülését az Internet Innovation Alliance is támogatta, és meglepő módon az egyesület egyik legfontosabb tagja az Egyesült Államok legjelentősebb internetszolgáltatója, az AT&T. A szög a felmérésről készült sajtóanyag utolsó bekezdésében bújik ki a zsákból, amikor a Nemertes azt javasolja, hogy a probléma megoldására megfelelő adózási, gazdasági és politikai körülményeket kell megteremteni. Azaz nagyjából arról van szó, hogy az internetszolgáltatók ezzel a felméréssel szeretnének lobbizni az Egyesült Államok törvényhozásánál, hogy még több pénzt kapjanak a szegény szolgáltatók, különben – hiába heroikus küzdelmük – összeomlik az internet, ami ugye nem tesz jót a gazdaságnak. Nem felejtenek el erre is kitérni, amikor részletezik, hogyan akadályozza az innovációt, és az e-bussinnest a net lelassulása.

Ami nekünk, itt az óceán másik oldalán érdekes lehet, az már csak egy vetülete a történetnek, méghozzá a netsemlegesség. A szolgáltatóknak nagyon elegük van abból, hogy a fájlcserélők felhasználják a sávszélesség nagy részét, és bár ez nagyobb igényt jelent gyorsabb internet-kapcsolatokra, nagy általánosságban nem éri meg a szolgáltatóknak. Arról ne is beszéljünk, hogy a zene és filmkiadók lobbi-szervezeteinek is nagyon a begyében van a torrent, az e-mule és társaik. A legegyszerűbb megoldás az ilyen jellegű internetes forgalom blokkolása, vagy prioritásának drasztikus csökkentése lenne, s az internet-szolgáltatóknak ezt nem lenne nehéz megoldaniuk. Korábban már több szolgáltatóról is kiderült, hogyha nem is blokkolta, de legalábbis lassította a fájlcserélést. Ez viszont ütközik a netsemlegesség elvével, miszerint minden egyes csomag egyenlő fontosságú. A szolgáltatók azzal védekeznek, hogy a felhasználók érdekében szükséges meghatározni, hogy melyik csomag fontosabb, például ésszerű, hogy a VoIP telefonálás elsőbbséget élvezzen a torrentezők felett. Innen azonban már csak egy lépés a fájlcserélés teljes blokkolása. A Nemertes éppen ezért panaszkodik a növekvő internetes tartalommennyiségre, hogy a netszolgáltatóknak legyen érvük kilobbizni a netsemlegesség törvényi  megnyirbálását. És mint tudjuk, ami Amerikában történik, az előbb utóbb ide is begyűrűzik, úgyhogy nem árt odafigyelni, milyen kimenetele lesz ennek a csatának. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!