szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Az időskor szellemi és fizikai hanyatlásának tüneteit száműzheti új fejlesztésű, még csak kísérleti fázisban lévő gyógyszerek egy csoportja. A laboratóriumi állatkísérletek szerint az időskori betegségek megszüntethetők, ugyanakkor a halál váratlanul, kvázi egészséges állapotban sújt majd le a páciensekre, írja a Wired.

A gyógyszerek a sejtek motorjának is tekinthető mitokondriumokra hatnak - ezek látják el szervezetünket kémiai energiával, illetve raktározzák azt. A mitokondriumok a sejtfejlődés és sejtműködés biztosítása közben DNS-károsító szabad gyököket állítanak elő, aminek köszönhetően egy idő után mind a sejtek, mind pedig a szövetek tönkremennek. Egyes tudósok szerint a rák, a Parkinson- és Alzheimer-kór, a cukorbetegség vagy a szívbaj is mitokondrikus problémákra vezethető vissza: ha a mitokondrium megjavítható, az öregedéssel sem lesz több gond.

Az előzetes tesztek szerint a laboratóriumi állatkísérletekben a mitokondrium-élénkítő gyógyszerek képesek megállítani ezeket a betegségeket és megnövelhetik az élet hosszát. Ugyanakkor miután az állatok hagyományos élettartamuk végére értek, szempillantás alatt és megmagyarázhatatlan módon halnak meg, miközben nyomát sem mutatják betegségnek. Ha ugyanez működhet az emberi szervezetben is, akkor a halált nem kell megelőznie több hónapnyi vagy évnyi szenvedésnek, ugyanakkor figyelmeztetés nélkül jönne, sokkal nagyobb érzelmi terhelést helyezve a hozzátartozókra és barátokra.

A hosszú élet kialakításának és fenntartásának tudományával, az ún. longevity-vel foglalkozó kutatók ezen jelenségre nem tudnak egyértelmű választ adni. "Több ideig élő mutáns egereink jelentősen alacsonyabb eséllyel pusztulnak el rákban és jelentősen nagyobb eséllyel pusztulnak el mindenféle egyértelműen halálos sebesülés nélkül", nyilatkozta a Wirednek Andrzej Bartke, a Southern Illinois University geriátriai gyógyszerkutatója. Bartke megfigyeléseit osztotta Luigi Fontana, a Washington University School of Medicine kalóriamentesítésselfoglalkozó kutatója. "Természetes halál viszi el őket.. valószínűleg megáll a szívük", írja Fontana feljegyzéseiben. A kutató nem tudott egyértelmű magyarázatot adni arra, hogy miért pusztulhat el az állat, egy valószínű magyarázatot talált rá: előfordulhat, hogy az anyagcserét érintő változások miatt károsul a szív elektromos impulzusokat vezető rendszere.

A hasonló orvosi tesztek, az ún. reszveratrol-terápiák, illetve a kalóriamentesítő kúrák egyelőre kizárólag csak kísérleti fázisban vannak, a bizonytalan orvosi eredmények mellett a kezelésnek még az etikai bizottságok és a társadalmi fogadtatás által felvetett kérdésekkel is szembe kell néznie.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!