szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Jason Surks – élt 19 évet.

Jason Surks – élt 19 évet. A fiúval nem gyógyíthatatlan betegség végzett, nem is balesetben hunyt el: Xanax túladagolás okozta a halálát. A szorongásoldóként, nyugtatóként nyilvántartott gyógyszert az internetről rendelte.
Az 58 éves Marcia Bergeron sem járt jobban, akinek a halálát nagy mennyiségű antidepresszáns, köhögés elleni gyógyszerek, altató és izomlazítók együttes hatása okozta. A boncoláskor kiderült, hogy a szervezete valóságos vegyi anyag raktár volt: a májában alumínium, foszfor, titán, arzén, ón, stroncium halmozódott fel. A halála ügyében elrendelt orvosszakértői vizsgálat egyértelműen megállapította: az interneten rendelt gyógyszerek vetettek véget az életének.

Kényelem és pénz
Annak ellenére, hogy a két eset háttere azonos, különbségek is jócskán akadnak közöttük. A 19 éves fiatalember egy mexikói székhelyű online gyógyszertárból rendelte a Xanaxot, s valóban megfelelő gyógyszert kapott, csak épp semmiféle előírás nem volt hozzá. Bergeron asszonynak viszont hamis gyógyszereket küldtek, amelyek a hatóanyagon kívül egy sor káros töltelékanyagot is tartalmaztak. Ez a kétféle forgatókönyv jól illusztrálja, milyen veszélyek leselkedhetnek azokra, akik a világhálóról rendelnek patikaszereket.
Egyáltalán, miért döntenek az emberek e meglehetősen veszélyes „sport” mellett, amikor lépten-nyomon gyógyszertárakba ütköznek? Nos, a kényelem mellett talán a pénz a legfontosabb motiváció: az online gyógyszertárak ugyanis számottevő, olykor akár 75%-os árengedménnyel próbálják magukhoz csalogatni a vevőket. S kit ne csábítana ekkora kedvezmény? Ez a kép azonban egyből nem olyan vonzó, ha tisztában vagyunk a gyógyszerekre jellemző 45%-os árréssel. Ennél nagyobb árengedmény esetén tehát nemigen nevezhető paranoiának, ha valaki hamisítványra vagy lopott, esetleg lejárt szavatosságú gyógyszerekre gondol, amelyeket „jó” esetben talán nem vegyítettek mindenféle töltelékanyaggal.
Az internet terjedésével, a sávszélesség növekedésével egyre többen férnek hozzá így a patikaszerekhez, s például az Egyesült Államokban ma már igen komoly jelent ez a frissiben alakult, nehezen felügyelhető „iparág”.
„Mintha valamennyi, a sarkon áruló drogdílert kellene lefülelnünk, oly sziszifuszi munkának tűnik leleplezni az illegális módon működő, hamisított gyógyszereket kínáló weboldalakat” – jegyezte meg az amerikai DEA (Drug Enforcement Administration) egyik munkatársa, hozzátéve, ha be is zárnak egy nyakon csípett illegális online patikát, máris kettő lép a helyébe.

Vajon mit kapunk, ha Xanaxot rendelünk?

Milliárdos árbevétel
Megdöbbentő adatokat tett közzé nemrégiben a szintén Egyesült Államokbeli MarkMonitor cég, amely ügyfelei hírnevének védelme érdekében figyeli az internetet. Kiválasztottak egy neves gyógyszermárkát, s megvizsgálták milyen áron kínálnak adott mennyiséget belőle az erre szakosodott site-ok. A VIPPS tanúsítvánnyal (Verified Internet Pharmacy Practice Site – tulajdonképpen a megbízható netes patika) rendelkező oldalakon több mint 10 dollárba került egy tabletta, míg a többi oldalon már kevesebb, mint három dollárért is hozzá lehetett jutni egyetlen szem pirulához. Csodák viszont nincsenek: érdemes tehát elgondolkozni azon, vajon honnan ez a kedvező ár?
A MarkMonitor felméréséből további figyelemreméltó dolgokra is fény derült. 3160, gyógyszereket kínáló oldalt ellenőriztek, s ezek közül mindössze 4-nek (!) volt VIPPS tanúsítványa, 10 százalékuk nyilvánvalóvá tette, hogy recept nélkül is kiad bármilyen gyógyszert. Az oldalak legalább harmada dicsekedhet napi 32 ezer látogatóval, amiből a MarkMonitor kiszámolta, hogy ennek alapján a vizsgált gyógyszertípusok nagyjából négymilliárd dollárnyi bevételhez juttatják évente az online patikákat.
A cég jelentése a biztonság kérdésére is kitért: a vizsgált gyógyszertárak több mint a fele egyáltalán nem védi a felhasználók adatait, amelyek így bárki prédájává válhatnak, bár ez eltörpül a korábban már felvázolt egészségügyi kockázat mellett.

A tét óriási
Akkor tehát ne is rendeljünk az internetről gyógyszert? Nos, kár volna ezt ilyen kategorikusan kijelenteni, különösen annak fényében, hogy már Magyarországon is vannak ellenőrzött online gyógyszertárak, gyógyszerküldő szolgálatok. Viszont, ha valahol, ezen a téren valóban fontos a fokozottabb elővigyázatosság. Orvossal való konzultáció, orvosi ellenőrzés és recept nélkül ne rendeljünk gyógyszereket, s mindenképpen tartsuk be a gyógyszerszedési előírásokat. Ne vakítson el, ha egy külföldi site óriási árengedménnyel kínál valamilyen, általunk is jól ismert gyógyszert. Éljünk a gyanúperrel, ha egy gyógyszerküldő oldalon mindössze 2-3-féle orvosság vár megrendelőkre, és persze a nagy árengedménynek sem szabad bedőlni. Összességében tehát ne fosszuk meg magunkat az internet ezen lehetőségétől, csak épp legyünk különösen óvatosak és körültekintők. A tét ugyanis nem csekély: az életünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!