szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Százezer éves, csaknem hiánytalan emberi koponyamaradványokat találtak a közép-kínai Honan tartományban, amit a „pekingi ember” megtalálása óta a legnagyobb felfedezésnek tekintenek kínai antropológusok.

A Hszücsang városban múlt hónapban előkerült leletek egy két évvel ezelőtt feltárt ásatási területen bukkantak a felszínre – olvasható a China Daily kínai napilapban. „További fontos leletek előkerülésére számítunk” – mondta Li Csan-jang, a Honan tartományi régészeti kutatóintézetének archeológusa.

Az ősi koponyának 16 darabja került elő, többek között az előrenyúló szemöldök és egy homlokcsont. „A lelet teljességénél elképesztőbb, hogy a koponyadarabok belső oldalán még megkövesedett hártyák is találhatók, így az őskori előd idegrendszerének vizsgálatára is lehetőségük lesz a tudósoknak” - tette hozzá Li.

A csontok azért maradhattak fent ilyen jó állapotban, mert 5 méter mélyről egy forrás közeléből kerültek elő, és a víz magas kalciumtartalma konzerválta azokat. Az emberi maradványok mellett több mint 30 ezer állati kövületet, csontból és kőből készült használati tárgyakat is találtak.

A „pekingi ember” első kövületeit 1926-ban találták meg Pekingtől mintegy negyven kilométerre délre, a lelet korát 250-400 ezer évesre teszik, és az egyik legfontosabb láncszeme az úgynevezett homo erectus csoportnak, amely felegyenesedett tartásával különbözik őseitől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Négymillió éves a minden eddiginél régebbi előembercsontváz

Egy minden eddiginél régebbi előembercsontváztól azt remélik a kutatók, hogy új ismeretekre tehetnek szert az ember fejlődéstörténetéről. A csontvázról a legújabb vizsgálatok kiderítették, hogy 1 millió évvel régebbről származik, mint korábban gondolták. Ez szakértők szerint azt is jelentheti, hogy az emberjellegű főemlős egész Afrika területén elterjedt volt.