szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Részben magyar fejlesztésű az az új weboldal, amely személyi keresőként a közösségi oldalak adatai között is tud keresni a publikusan begyűjthető információk okos szortírozása mellett. Az európai országokat érintő 123people hamarosan a magyarok kereshetőségét is lehetővé teszi.


A Technorati értesülései szerint a Google-n illetve más keresőrendszereken indított lekérdezések egyharmada kapcsolatos emberekkel. A személyi keresés jól láthatóan az internetezők egyik leggyorsabban növekedő érdeklődési körének számít, ugyanakkor elmondható, a Google-n sem mindig érhető el minden információ, az ott megkapott adatokat pedig sokszor nem egyszerű átlátni.

Ezt kívánja megtörni az újonnan elindított 123people - az online hálózatokon, adatbázisokon és publikusan hozzáférhető személyes adatokon kívül országspecifikus weboldalakat is megnéz, válogatást készít a találatként kapott fotókból és videókból, valamint a közösségi hálózatokban (pl. Xing, Facebook vagy Twitter) megtalálható profilokat is megnézi, ezáltal olyan információkat is ki tud dobni, amiket egy Google-keresésben nem, vagy csak nagyon bonyolultan, több lépésből lehet megnézni. Emellett a webről kigyűjthető postai és email-címeket, telefonszámokat is kikeresi.

A kereséshez még regisztráció sem szükséges, a site azonban lehetővé teszi azt is, hogy a belépést követően a felhasználók építsék, értékeljék és kommenteljék az egyes profilokat, és kulcsszavakkal is elláthassák őket. A regisztrált felhasználók a velük kapcsolatos információkat eltárolhatják egy központi profilban, és rendelkezhetnek arról, hogy a velük kapcsolatos adatokból miket adhat vissza a weboldal egy keresésben, illetve arról, hogy profiljuk mennyire módosítható mások számára.

A rendszer egyelőre csak az osztrák, német, svájci és angol nemzetiségű személyekkel kapcsolatban tud ország-specifikus kereséseket felajánlani, de a hvg.hu úgy értesült, hogy az oldal hamarosan magyar honosítással is bővülni fog.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Web 3.0: nyakunkon az intelligens webgeneráció

Még alig vergődtünk zöld ágra a web 2.0 lényegével (talán a felhasználók által gyártott közösségi tartalom a fő jellemzôje), máris nyakunkon a web 3.0: internetes szokásainkat elemző adatokból a számítógépek következtetéseket vonnak le életstílusunkat, igényeinket illetően, és ennek megfelelő javaslatokat tesznek.

Bari Máriusz Tech

Népbetegség lett a netes zaklatásból

2007 júliusában 29 ezer szexuális tévelygőt töröltek a MySpace-ről, októberben egy 13 éves kislányt kergetett öngyilkosságba szomszédja, aki 16 éves fiúnak adta ki magát az interneten. Legújabban pedig az Amor Hilton körül kipattant botrány hívta fel újra a figyelmet a cyberstalking, vagyis az internetes zaklatás egyre jobban terjedő hullámára.