szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A University of Illinois kutatói bemutatták az első olyan, teljes mértékben integrált áramkört, amelyet tetszőleges formába lehet hajlítani. A flexibilis chipek még jelentősebb igénybevétel esetén sem veszítik el az elektromos vezetőképességüket.

Az Engadget blog értesülései szerint a John Rogers által vezetett kutatócsoport kísérletei során elérte, hogy az emberi hajszálnál ötvenszer vékonyabb, mindössze másfél mikrométeres vastagságú lapkákat előre nyújtott gumidarabra vitték fel. Ezáltal lehetővé vált, hogy az áramkört nyújtani, csavarni, gyűrni lehessen, anélkül, hogy elektronikai tulajdonságai megváltoznának. Egyetlen hátránya, hogy a felhasznált anyagok egyelőre nem alkalmasak az emberi testbe való beültetésre, így a kibernetikus implantátumokhoz ez a változat még nem használható.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Több száz processzormag kerülhet egyetlen chipre

Az IBM egyik amerikai kutatóközpontjában olyan mikro-áramkörbe építhető optikai fény-késleltetőt készítettek, amely 0,5 nanoszekundum ideig csapdába ejti, késlelteti a fényt, mielőtt továbbengedné. Az átmeneti adattárolónak is használható eszköz kifejlesztésével fontos akadályt hárítottak el az elektronok helyett fotonokkal operáló optikai számítógépek megszületéséhez vezető úton.

hvg.hu Tech

Biochipek és virtuális emberek

Számítógépes modellek és chipekre szerelt összetett minilaborok válthatják fel a laborokban használt állatokat és sejttenyészeteket. A biochipek egyre jobban képesek szimulálni az agyban játszódó kémiai folyamatokat, valamint a gyógyszerek és a vírusok közti kölcsönhatásokat is.

hvg.hu Tech

Sószemnél kisebb chipeket mutatott be a Hitachi

A japán cég weboldalán megjelentette a világ jelenlegi legkisebb mikrochipjéről szóló közleményt. AZ RFID-technológiát használó nyomtatott áramkörök kisebbek egy szem sónál.

hvg.hu Tech

Megdöntötte Moore-törvényét a HP egy új chipje

Egy nanoléptékű számítástechnikai architektúra kifejlesztésének köszönhetően, a Hewlett-Packard kutató laboratóriumai három generációt verhetnek a mikroprocesszor-fejlesztés jelenlegi fejlettségi fokára.