szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberi DNS is a világ információs bázisába tartozik, a Google pedig láthatóan ezt is rendszerezni akarja - adta hírül a BusinessWeek. A keresőóriás már 2007-ben nagy hírverést kapott annak kapcsán, hogy 4.4 millió dollárt fektetett egy 23andMe nevű genetikai elemző cégbe, amely mögött az egyik Google-alapító, Sergey Brin felesége, Anne Wojcicki áll.


Az újság értesülései szerint a Google befektetőként szerepel a szintén DNS-vizsgálattal foglalkozó Navigenics mögött, bár ennek pontos összegéről egyik fél sem volt hajlandó nyilatkozni. "Míg a Google a Navigenics befektetője, nincsen hozzáférése az adatainkhoz, nálunk pedig nem találhatóak meg a hirdetéseik", adott kikerülő választ Amy DuRoss, a génelemző cég üzletvezetője.

A Navigenics 2500 dolláros áron kínálja szolgáltatásait: a kliensek nyálmintájából olyan betegségekre képes rámutatni, mint az Alzheimer, az ízületi csúz vagy a rák egy pár típusa - a rendszer által kiadott jelentéseket a betegek megoszthatják orvosaikkal, valamint csak olyan betegségeket vizsgál a rendszer, amelyek mögött tudományosan megalapozott genetikai kutatások folynak. A támogatás második köre novemberben zárult le, a hírek szerint 25 milliót kapott a Kleiner Perkinstől, a Sequoia Capitaltől és a Mohr Davidow Venturestől.

Andew Pederson, a Google szóvivője szerint a keresőóriás olyan cégeket támogat, akik szintén azon munkálkodnak, hogy a világ információs bázisát rendezhessék és azt elérhetővé és felhasználhatóvá tegyék mások számára is. Hogy a Google pontosan milyen irányba kíván haladni a DNS-tesztelés révén és milyen üzleti elképzelései vannak, egyelőre ismeretlen - Pederson szerint a Navigenics sikerével nagy mennyiségű és új típusú adat jelenik meg a világban, amelynek hosszú távon potenciálisan nagy értéke van. A Standard and Poor elemzője, Scott Kessler szerint ez a befektetés elég sokat árul el a Google vezetéséről, véleménye szerint az alapítók érdekei jelentősen túlnyúlnak az internetes kereső-, valamint az online médiabizniszen is.

A génvizsgáló cégek élén lévő tisztviselők pozíciói összefolynak: a laborokban használt GeneChip DNS-elemző rendszert kifejlesztő Affymetrix kulcspozícióiban lévő emberei a 23andMe-ben és a Navigenics-ben is ugyanúgy érdekeltek. Ez a két cég ugyanakkor nem verseng egymással: DuRoss elmondása szerint a 23andMe szórakoztató, közösségi lehetőségekkel is megszórt rálátást enged a DNS-adatokra (a felhasználók ugyanis meg is oszthatják és össze is hasonlíthatják egymással az adatokat), míg a Navigenics a tudományos, klinikai nézőpontot támogatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!