szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Nemcsak biztonságban szállt le a Phoenix a Mars felszínére, hanem folyamatosan nyomon is lehet követni űrbeli élményeit. A szondával kapcsolatos hírek a Twitter gyorsblog-rendszeren olvashatóak.


© NASA
SMS-hosszúságú üzenetekben adják az érdeklődők tudtára a JPL dolgozói, hogy mi történik a Mars-expedíció során. Az egyes szám első személyben megírt üzenetekben az űrközpont egy személyiséget is kölcsönzött az űrszondának: a Phoenix azért érkezett a Marsra, hogy kőzeteket gyűjtsön, így meglehetős izgalom csendül ki minden olyan rövid üzenetből (vagy tweetből), amely az ásásról és a bolygó felderítéséről szól - emellett számos linket találhatnak az érdeklődők a Marson készített fotókra is.

Maga a Twitter egy olyan közösségi- és mikroblog-oldal, amelynek felhasználói legfeljebb 140 karakteres (kvázi SMS-hosszúságú) üzenetekben adhatják egymás tudtára mondanivalójukat. A rendszer idén július 13-án lesz két éves, a felmérések szerint átlagosan óránként 16,500 ilyen üzenet kerül fel a főoldalra (ez hétfőnként akár 90 ezerre is felugorhat).

A Phoenix szonda Twitter-oldala regisztráció nélkül is megtekinthető ezen a címen.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Autó

Bemutatták a Mars-autó prototípusát - fotó

A BBC híradása szerint bemutatták annak az európai Mars-autónak a futómű-prototípusát, amely várhatóan 2013-ban indul a vörös bolygóra, hogy az élet esetleges nyomait kutassa.

hvg.hu Tech

Lakható területek után kutat a Marson rövidesen landoló űrszonda

A NASA kutatói aggódva figyelik a Phoenix Mars-szondát, amely megkezdi a végső manővert, mielőtt május 25-én a vörös bolygó sarkvidéki régiójában landolna. A tudósok szorongását fokozza, hogy egyelőre nem tudják, az űrjármű túléli-e egyáltalán a leszállást.

hvg.hu Tech

Víz és élet is lehetett a Marson

Arról tárgyal a NASA és az ausztrál CSIRO kutatószervezet, hogy egyes ásványbányászati vizsgálati technológiákat a Holdon és a Marson is használnának. A kőzetek életkorának megállapításával arra is lehetne következtetni, hogy mikor volt szerves élet az egyes bolygókon.