szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az emberi bőr felületén közvetíti a wireless jeleket belfasti kutatók egy új találmánya. A "skin-tenna" néven emlegetett megoldással nemcsak a már bevált és a jövőbeli orvosi beültetések egyszerre hangolhatóak össze, hanem akár az okostelefonok és egyéb hordozható készülékek is.


A Queen's University két kutatója, William Scanlon és Gareth Conway áll az antenna mögött, amely képes a testben vagy testfelület közelében lévő eszközhöz csatlakozni. Ugyan már az elmúlt években is készült sokféle kompakt antennás megoldás, azok a jelet nem a bőr mentén közvetítették, hanem vagy oldalirányba vagy felfelé szórták.

Az ír kutatók most egy olyan változattal álltak elő, amely a jeleket igen erősen képesek oldalirányba küldeni - kihasználva azt a jelenséget, amely során a hullámok egy felület mentén képesek haladni, ugyanez a hatás felelős azért, hogy mindkét fülünkkel halljuk azt a hangot, ami csak a fejünk egyik oldalát éri közvetlenül.

A kutatók a kocsitetőkön található antennamegoldást fordították meg, a jeleket visszatükröző síkfelület az antenna tetejére került, a jelek így képesek az emberi bőr mentén utazni a levegő és a testszövet közti eltéréseknek köszönhetően. A jelenleg szabadalmaztatás alatt lévő technológia akár meg is duplázhatja a testen hordott készülékek elemeinek élettartamát, így képes jobban működni az elemeket igen gyorsan fogyasztó Bluetooth-nál.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!