A dél-koreai hatóságok elutasították a letiltott klónozó kutató, Hvang Vu Szuk kérését, hogy folytathassa emberi őssejtekkel zajló kísérleteit. Érvelésükben az illetékesek etikai problémákra hivatkoznak, mert hamis eredmények közzétételével a kutató botrányt keltett a nemzetközi tudományos életben.
Hvang decemberben folyamodott a dél-koreai kormányhoz engedélyért, hogy folytathassa humán embriókon végzett klónozási kísérleteit, két évvel azután, hogy az őssejtkutatásban elért állítólagos áttöréséről kiderült, meghamisított eredményeken alapul.
"Figyelembe vettük az etikai problémákat, melyek miatt akkor távoznia kellett professzori állásából, és a tényt, hogy vád alá került emberi petesejtek illegális kereskedelme miatt" - indokolja a döntést a dél-koreai egészségügyi minisztérium közleménye.
Hvang volt az egyetlen dél-koreai kutató, akinek korábban engedélyezték ezeket a kísérleteket, ám 2006-ban visszavonták, miután bejelentéséről - miszerint klónozott humán embriókból őssejteket hozott létre - kiderült, hogy meghamisította kutatási adatait.
Az egykor nemzeti hősként ünnepelt Hvang eltiltása után elzárkózott. Véleménye a pénteki döntésről nem ismert.
A hamis eredmények ellenére Hvang és a Szöuli Nemzeti Egyetemen kutató munkatársai nevéhez fűződik a világ első klónozott kutyájának megszületése 2005-ben. Májusban egy amerikai biotechnológiai cég bejelentette, partnerségre lép Hvang kutatócsoportjával, hogy kereskedelmi célú kutyaklónozó szolgáltatást kínáljanak. Hvang csoportja közölte azt is júniusban, hogy 17 tibeti masztiffot klónoztak, egy Kínában sokak által tenyésztett, egyébként veszélyeztetett kutyafajtát.