szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elindult a sorrendben immár 13. Szojuz TMA űrhajó a bajkonuri űrrepülőtérről vasárnap, magyar idő szerint reggel 9 óra 1 perckor, s mintegy öt perccel később pályára állt, a fedélzetén egy orosz és egy amerikai űrhajóssal, valamint Richard Garriottal, a világ 6. űrturistájával.

Az űrhajót egy Szojuz-FG típusú hordozórakéta állította pályára, s kétnapos út után kapcsolódik a Nemzetközi Űrállomáshoz. Jurij Loncsakov orosz és Michael Fink amerikai űrhajós Szergej Vokovot és Oleg Kononyenkót váltja. A szintén az űrállomáson tartózkodó Gregory Shemetoff amerikai asztronauta még novemberig dolgozik az űrben. 
   
Ez az expedíció az utolsó, amely három főből áll, jövő év tavaszától hat főre bővítik az állomás személyzetét. Az addig hátralévő fél évben az űrhajósok kilépnek az űrbe, két amerikai űrsiklót és két Progressz teherszállító űrhajót fogadnak, és több mint 50 kísérletet hajtanak végre csak az orosz űrkutatási program alapján - nem szólva az amerikai, európai és más kísérletekről. 
   
Richard Garriot űrturista mintegy 9 napos tartózkodása alatt szintén több kísérletet végez, amelyek egy részét ő, más részét számos ország űrügynöksége dolgozta ki. Egyebek között fehérjéket fog "építeni", amelyek jelentős mértékben hozzájárulhatnak új gyógyszerek kifejlesztéséhez, továbbá fényképeket készít a Föld több területéről, amelyeket majd a 35 évvel korábban készült felvételekkel hasonlítanak össze, hogy kimutassák, hol következtek be a környezetben jelentős változások. 
   
Emellett Garriot magával viszi az űrállomásra az általa "A halhatatlanság tárának" nevezett adathordozót, amelyen a legjelentősebb kortárs tudósok és művészek génállományának térképét, továbbá az emberiség legfontosabb tudományos eredményeiről szóló információkat rögzítettek.  
   
Garriot számítógépes fantáziajátékok kidolgozásával szerzett hírnevet magának, s később saját kiadót alapított többek között apjával és fivérével ilyen játékok gyártására és kiadására: így szerezte millióit. A hírek szerint ő az első, akinek a korábbi 20 millió dollár helyett már harmincnál is többe kerül az űrutazás.       
   
Érdekesség, hogy Garriot az első űrturista, akinek édesapja űrhajós volt (1973-ban és 1986-ban repült), s az űrben találkozik Szergej Volkovval, Alekszandr Volkov orosz űrhajós fiával, s vele együtt tér vissza a Földre. 
   
Az idősebb Volkov 1985 és 1991 között összesen 391 napot töltött az űrben. A Mir űrállomás fedélzetén Szergej Krikaljovval együtt ők voltak az utolsó szovjet állampolgárok. Mire visszatértek, a Szovjetunió felbomlott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Már toborozzák a Holdra az űrturistákat

A Space Adventures amerikai cég már a Holdra toboroz űrturistákat - nyilatkozott a The Washington Postnak Eric Anderson, a cég alapítója, aki szerint Charles Simonyi kalandja is azt bizonyítja, van kereslet az űrlátogatásokra.