|
A tudósok egy alkalommal lakáskulcsot fotóztak le mobilkamerával, beadagolták a szoftvernek a képet, az pedig kiadta az adatsort, aminek alapján el lehetett készíteni ugyanazt a kulcsot.
Egy másik alkalommal egy egyetemi épület tetejéről készítettek képet egy csaknem 60 méterre lévő kávéző asztalára helyezett kulcsról, az ebből készített kulcs gond nélkül nyitotta a hozzá tartozó zárat. |
A fiatalok munkáját összefogó Stefan Savage projektvezető elmondta, a Sneakey figyelmeztetésként született meg. Az embereknek ugyanis rá kell döbbenniük arra, hogy kulcsaikat már ugyanannyira óvniuk kell, mint bankkártya-adataikat, manapság ugyanis a digitális képkészítési és optikai technológiákkal már úgy le lehet másolni egy kulcscsomót távolról, hogy annak tulajdonosa semmit sem vesz észre ebből.
"Ez nem meglepő a szakmabeliek számára" - állítja Savage - "vannak ugyanis olyan szakértők, akik már egy ideje nagyfelbontású fotókról másolnak kulcsokat. Mi arra akarjuk felhívni a figyelmet: fényképezőgépekkel és számítógépekkel bármilyen kulcsinformációt le lehet gyártani anélkül, hogy szakértelem kellene hozzá."
Savage szerint az emberek nem képesek felmérni e technológia jelentőségét. Szerinte a Flickr-n és a hasonló képmegosztókon rengetegen helyeznek el képeket saját kulcsaikról - amikről már könnyen lehet másolatokat készíteni. Míg sokan elhomályosítják a számadatokat a bankkártyákon, jogosítványokon vagy hasonló iratokon, addig kulcsaikkal nem tesznek semmit. A kutató állítása szerint számos cég dolgozik már olyan zárakon, amelyekben nemcsak fizikai, hanem elektromágneses védelmi elemek is találhatóak, hasonlóan az RFID-chipekkel védett autózárakhoz. Amíg nem szerzünk be egy ilyet, addig szerinte tartsuk kulcsainkat zsebünkben és csak akkor vegyük elő őket, ha használni is akarjuk őket.
 |
"A kulcsokról készített képeken csak pár kontroll-pontot kell kijelölni, a Sneakey megcsinálja a többit", nyilatkozta Benjamin Laxton, a projekt programozója. "A program normalizálja a kulcs méretét és helyzetét, a kulcs minden egyes pixelét mérethez kötjük, ebből az információból pedig könnyedén kiszámítható a vájatok mélysége is."
A kutatók nem publikálják ugyan a programkódot, de azt állítják, nem nehéz elkészíteni egy hasonló programot, ha valaki ismeri a MatLab matematikai szoftvert, illetve a számítógépes képkezelési technológiákat.