szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy gén serkentésével regenerálhatók idegsejtek, legalábbis ezt mutatja az a fonálférgeken végzett amerikai tanulmány, melynek eredményét csütörtökön tették közzé a Science tudományos magazinban.

A Utah-i Egyetem kutatói fonálférgekkel végzett kísérleteikben megállapították, hogy négy gén működik közre a sérült idegsejtek kijavítását célzó alapvető folyamatban. Ez a genetikai útvonal az embernél is megtalálható, ezért Michael Bastiani, a kutatás vezetője úgy véli, megfelelő körülmények között talán az emberi idegsejteket is regenerálódásra is késztetheti.

Munkájuk során a utah-i kutatók a fonálféreg 5000 génjének működését szüntették meg egyenként az úgynevezett RNS-interferencia technika segítségével, hogy megállapítsák, melyik gén játszik kulcsszerepet az idegkijavítási folyamatban. (Az RNS-interferencia olyan molekuláris folyamat, amelyben kisebb RNS-molekulák felhasználásával specifikusan akadályozzák meg egy-egy gén működését.) A kutatók találtak egy dlk-1-nek nevezett gént, amely a féreg minden életfolyamatában alapvetően fontos volt: amikor megakadályozták működését, az idegsérülés nem gyógyult, amikor azonban serkentették, a férgek sérült idegei sokkal gyorsabban regenerálódtak.

Bastiani és munkatársai úgy találták, a dlk-1 gént közvetlenül a sérülés után kell ösztökélni, hogy a javításhoz szükséges fehérjét kezdje előállítani. Ez valószínűsíti, hogy az időtényezőnek nagy szerepe van abban, működésbe hozható-e az idegsejtek genetikai javító útvonala.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

A szem idegsejtjei felelősek az álmosságért

Az Oxford Egyetem tudósainak felfedezése szerint a szemünkben lévő idegsejtek felelősek az álmosság érzetének kialakulásáért. A tudósok szerint a szem idegsejtjei a környezet fényerejének figyelembe vételével irányítják az agyban lévő alvásközpontot.

hvg.hu Tech

Egy idegsejttel is lehet már mozogni

Lebénult majmok újra tudták mozgatni csuklójukat azután, hogy egyedi neuronokat kötöttek karizmukhoz, derül ki a Nature szerdai publikációjából. A Washingtoni Egyetemen történő kísérletek egyre közelebb visznek minket az alacsony energiaigényű, könnyen implantálható rendszerekhez, állítják a kutatók.

Bari Máriusz Tech

Gyógyítható lesz az idegsérülés és az impotencia?

Egy újonnan kifejlesztett mesterséges ideg segítségével újra működésre lehet bírni a sérült végtagokat. Ehhez csupán zsírszövetből kinyert őssejteket kellett idegsejtekké alakítaniuk a University of Manchester kutatóinak.

MTI Plázs

Bőrsejtekből korlátlanul állíthatók elő idegsejtek

Halálos idegrendszeri betegségben szenvedő páciensek bőrsejtjeit alakították át felnőtt őssejtekké, majd azokat idegsejtekké amerikai kutatók. A módszer lehetőséget teremthet egy végzetes kór kezelésére - olvasható a Science című tudományos folyóirat pénteki számában.