szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A távközlési műholdak összeütközése során keletkezett űrtörmelék egyes kínai műholdakra is veszélyt jelenthet - közölték kínai tudósok.

Február 11-én egy 1997-ben felbocsátott amerikai távközlési műhold és egy 1993-ban fellőtt, már használaton kívüli orosz műhold Szibéria fölött mintegy 790 kilométeres magasságban ütközött össze.

A becsapódás után keletkezett törmelékfelhőt a Kínai Tudományos Akadémia vezette égboltfigyelő hálózat is nyomon követi annak érdekében, hogy garantálni lehessen a kínai műholdak biztonságát - mondta Csao Csang-jin, a kelet-kínai Bíbor-hegyi Obszervatórium (Cecsinsan Tienventaj) kutatója.

Tu Heng, az akadémia egyik űrtörmelék-szakértője szerint az összeütközéskor keletkezett roncsdarabok annyira szétszóródhatnak, hogy már a 700 és 900 kilométeres magasságban keringő szatellitekre is veszélyt jelenthetnek, beleértve a Fengjün-1 meteorológiai, illetve a Cejüan-1 csillagvizsgáló műholdat.

"Amikor majd rendelkezésünkre állnak a törmelékfelhő adatai, ki tudjuk számolni, hogy milyen veszély fenyegeti műholdjainkat" - hangsúlyozta a szakértő. Az adatok birtokában lehetőség nyílik a műholdak pályájának korrigálására is.

Korábban is előfordult, hogy a Föld körüli pályán keringő műholdak más hulladékokkal ütköztek, de ez volt az első alkalom, hogy két nagyméretű, ép műhold csapódott egymásnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Műholdak karamboloztak az űrben

Összeütközött két távközlési műhold az űrben, a baleset várhatóan nem jelent veszélyt a nemzetközi űrállomásra (ISS) - jelentette be a NASA.

MTI Világ

Iráni műhold: vitatott célok

Az Omid nevű műhold fellövése nem szolgál katonai célokat - jelentette be szerdán az iráni külügyi szóvivő.

MTI Világ

„Átlagosan 50 műholdat használunk naponta”

Európai űriparpolitika, uniós űrhajósok részvétele egy Mars-expedícióban, az űrturizmus szabályozása, fellépés a világűr szennyezése ellen - többek között ezeket javasolta az Európai Parlament (EP) a csütörtöki strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalásában.

Bari Máriusz Tech

Elkezdte vizsgálni a világot a Google katonai műholdja

A pennsylvaniai Kutztown Egyetemet örökítette meg elsőként a GeoEye-1. A világ jelenlegi legnagyobb felbontású kameráját hordozó, a Google által támogatott műholdról Mark Brender, a GeoEye sajtószóvivője azt nyilatkozta, fordítva működik, mint egy kémműhold. Szerinte ugyanis "a kémek nem helyeznek el információt az interneten és nem is árusítják őket".