szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy űrtörmelék közeledése miatt a houstoni földi irányítás vasárnap utasította a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) és a hozzá csatlakozott Discovery amerikai űrrepülőgépen tartózkodó asztronautákat, hogy hajtsanak végre pályamódosítást.

A számítások szerint ugyanis egy tíz évvel ezelőtt fellőtt kínai hordozórakéta 10 centiméteres maradványa pont akkor kerül aggasztó közelségbe a Föld felett 350 kilométeres magasságban keringő űrbázishoz, amikor a Discovery két űrhajósa közép-európai idő szerint hétfő délután kilép a nyílt világűrbe, hogy külső űrszerelési munkákat végezzen el. A nagy sebességgel száguldó űrtörmelék komoly veszélyt jelenthet az űrhajósokra.

Az asztronauták ezért a földi irányítástól kapott utasítás alapján három órára bekapcsolták a Discovery hajtóműveit, ami elegendő volt ahhoz, hogy az ISS kikerülje a veszélyes pályaszakaszt.

Március 12-én - még a Discovery kikötése előtt - rövid időre átparancsolták az űrállomás háromfős legénységét az ISS egyik dokkoló egységében parkoló Szojuz orosz űrhajóba, mert egy veszélyesnek tűnő tárgy tűnt fel az űrbázis közelében. A Szojuzok ugyanis mintegy mentőcsónakként is szolgálhatnak arra az esetre, ha az űrállomáson dolgozó asztronauták vészhelyzetbe kerülnek, mert az orosz űrhajóval azonnal visszatérhetnek a Földre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Potyautassal lőtték fel a Discoveryt

Titokban kapaszkodott egy potyautas a Discovery űrrepülőgépre, állítja a NASA a kilövésről készített felvételek utólagos vizsgálata után. Míg maga a kilövés akadálytalanul zajlott le, a potyautasból csak egy folt maradt.