szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Légifelderítés során észlelt gabonaköröknek köszönhetően akadtak rá brit régészek egy történelem előtti szertartáshelyre Stonehenge közelében. A sokáig rejtve maradt területen fatemplomok és sírhelyek maradványai találhatóak - írja a National Geographic News.


Minderre Damerham faluja közelében, Stonehenge-től 24 kilométerre akadt rá a brit régészközösség. A Stonehenge romjainál ezer évvel idősebb területen nem csupán fatemplomok maradványait találták, hanem többek között két masszív, hatezer éves síremléket.  A körülbelül 200 hektáros területen elszórt leletekről árulkodó gabonakörök nem "hagyományosak", mintájuk a növényzet és a növekedésüket gátló építmények matt alakult ki a fényképeken látható módon.

© Damian Grady/English Heritage


A lelet két legfontosabb, egyben legidősebb pontja a két síremlék. Ezek részét képezik kollektív temetkezésre használt sírhantok, amelyek ritka régészeti leletnek (a legutóbbi hosszanti kollektív temetőleletre még az ötvenes években akadtak rá), egyben pedig az ország legrégebbi építészeti emlékeinek számítanak. A National Geographic News értesülései szerint az egyik ilyen hosszanti sírhely 70 méter hosszú. A szakértők szerint mélyükön mészkőbe vágott temetőkamrák vannak, amelyeket fával és csontokkal erősítettek meg - maguk a kamrák gyakorlatilag kollektív csonttemetőknek számítanak.
 
A sírhelyek környékén két nagy, kör alakú, árkokkal körbevett építményt is találtak (a nagyobbik 57 méter széles), amelyet dúcnak ásott gödrök tarkítanak, ez pedig csak erősíti a feltevést a hely szertartásos jellegéről. Találtak még Damerhamban egy U-alakú, körülzárt területet is, ahol 26 bronzkori sírhantra, ebben pedig számos kovakőből készített szerszámra leltek a brit történelem legidősebbnek számító agyagedényeivel együtt. A leletek arról árulkodnak, hogy a területet már az időszámításunk szerinti első században is művelték - a kezdeti régészeti vizsgálatok szerint a terület fontos pontja a bronzkori mezőgazdasági közösségeknek.

A kérdésre, hogy a damerhami sírleletek miért maradtak meg érintetlenül, a válasz egyszerű. Az 1890-es években egy megyehatár-változtatásnak köszönhetően Damerham nem a Stonehenge-hez tartozó Wiltshire megyében maradt, hanem hozzákötötték Hampshire megyéhez, az ottani lakosok viszont vélhetően úgy gondolták, hogy a damerhami leletekkel Wiltshire-nek kell foglalkoznia - írja a National Geographic News.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!