szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Brit tudósok által vezetett nemzetközi kutatócsoport alumíniumot tett átlátszóvá, amelyhez a világ legerősebb lágy röntgensugárzását kibocsátó készüléket használták. Mégsem az átlátszóság az, ami miatt a tudományos élet fontosnak tartja a kísérletet, írja a Physorg.


A Nature Physics szakfolyóiratban az Oxfordi Egyetem tudósai számoltak be kísérletükről: alumíniumatomokat sugároztak be a FLASH névre hallgató lágyröntgen-lézerrel. Ez a sugárzásforrás rövid röntgensugár-impulzusokat lő ki, amelyeknek mindegyike képes lenne egy teljes várost elektromossággal ellátni.

Az oxfordi csapat mindezen energiát egy olyan apró pontba sűrítette, ami az emberi haj szélességének egyhuszadánál is kisebb - az ezen pontba helyezett alumíniumminta pedig nagyon rövid ideig - 40 femtomásodpercig (egy femtomásodperc egy nanoszekundum egymilliomod része) - láthatatlanná vált, ugyanis minden alumíniumatomból kiütött egy magelektront anélkül, hogy a fém kristályszerkezetét módosította volna. Az alumínium azonban csak az extrém ultraibolya tartományban vált láthatatlanná.

A kísérletben résztvevő Justin Walk professzor szerint a kísérlet érdekessége mégis az, hogy egy új, eddig még sosem látott anyagállapotot hoztak létre (az általunk ismert szilárd, folyékony, légnemű és plazma mellett). Az anyag fizikai tulajdonságai kifejezetten kötődnek a nagybolygók belsejében lévő feltételekhez, a kutatók pedig remélik: megláthatják azt is, hogy mi megy végbe a lézerrobbanások során keletkező miniatűr csillagok születésekor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!