szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tömegsírt tártak fel Miskolcon, a Herman Ottó Múzeum előtt, a Pannon-tengernek elnevezett múzeumi részleg építési területén - írta az Észak-Magyarország szerdán.

A Herman Ottó Múzeum épülete (egészen pontosan a Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóságé) korábban az MSZMP megyei pártszékháza volt, ezért Miskolcon elterjedt, hogy a tömegsírba az 1956-os forradalom idején kivégzetteket temették el, ezt azonban határozottan cáfolta a megyei napilapnak nyilatkozó Kővári Ivett biológus-antropológus, a múzeum régészeti osztályának munkatársa. Az eddigi vizsgálatok szerint vélhetően az 1919-es Tanácsköztársaság vagy a második világháború idején temethették el azt a 22 embert, akinek a maradványait most fellelték.

Túry Gergely

A Miskolcon, a Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság előtt feltárt tömegsírról kizárható, hogy 1956-ban megölt embereket rejtsen - mondta a hvg.hu-nak dr. Kővári Ivett antropológus, a feltárásokban résztvevő szakember. Ezzel cáfolta a városban korábban elterjedt híreket. Szerinte vagy az 1919-es Tanácsköztársaság idején keletkezhetett a sír, vagy a második világháború idején. Az utóbbi valószínűbb szerinte, mert éppen idén nyáron tártak fel a nem túl messzire lévő Sajószentpéteren egy második világháborús katonai temető maradványait.

Túry Gergely

Márpedig Sajószentpéteren hasonló orvosi beavatkozások - például a gipszelés sínszerkezete volt hasonló - nyomaira bukkantak, mint most Miskolcon. A Borsod-Abaúj Zemplén Megyei Múzeumi Igazgatóság előtti feltárások érdekessége, hogy szinte mindegyik holttesten látható valamilyen orvosi beavatkozás nyoma (gipsz- és gyolcsmaradványokat vagy gipszeléshez használt síndarabokat, mellkasi és hasi dréncsöveket találtak). Ez is bizonyítja, hogy valószínűleg kórházi temető volt itt, nem 56-os tömegsír.

Az emberek halálát egyébként sem erőszakos cselekmények okozhatták. Éppen ezért a Semmelweis Orvostörténeti Múzeummal felvették a kapcsolatot, és most a budapesti szakértőkkel együtt vizsgálják az orvosi eszközök korát, amelyek révén pontosíthatják, milyen sírokról van szó. Kővári elmondta, hogy antropológiailag bizonyos, hogy nem XIX. századi sírokról van szó, mert egyébként ezen a területen volt egy kolerakórház is 130-150 évvel ezelőtt. Ugyanakkor a múzeumépület volt korábban a pártház, ezért terjedhetett el valószínűleg az az álhír, hogy 56-os tömegsírra bukkantak Miskolcon. Ennek nincs semmilyen alapja az antropológus szerint. Kővári elmondta, találtak ugyan lövedékeket a feltáráskor, de erről a katonai szakértő megállapította: sosem lőtték ki azokat. Pénzérme is előkerült, ennek alapján nem kizárható sem a tanácsköztársasági, sem a második világháborús verzió, viszont inkább a tanácsköztáársaság korát valószínűsíti. Ugyanakkor a szakértő elmondta, hogy a sírokat megbolygatták, a legfelső réteget eltávolították, éppen ezért az előkerült leletek nehezen köthetők pontos időpontokhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!