szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A forgetomori.com néhány hónappal ezelőtt szenzációs fotóról számolt be, amelyen egy furcsa alak tűnik fel: a ’40-es években egy kanadai híd újraavatásánál egy napszemüveges, fiatal férfi furcsa pólóban látható. Sokan időutazóra gyanakodtak, sokan egyszerű átverésre. Orosz tévések a minap megvizsgálták az eredeti fotót egy félreeső kanadai múzeumban.

Úgy tűnik, megoldódott az 1941-es időutazó (egyik) rejtélye. A megoldást, pontosabban annak egyik felét egy orosz tévécsoport szolgáltatta, akik felkeresték a kanadai helyszín közelében létesített múzeumot, a Bralorne-Pioneer Museumot, amelynek különleges fotójáról korábban a hvg.hu is írt.

Bralorne szinte teljesen kihalt egykori bányásztelepülés Kanada nyugati részén, British Columbia államban. Viszont az utóbbi években kedvelt túracélpont lett.

A Bralorne-Pioneer Museumban most megtalálták azt az eredeti fotót, amelyen feltűnt a fiatal férfi, akinek kapcsán a forgetomori.com az „időutazó” elnevezést is megkockáztatta, persze feltételesen.

Napszemüveges időutazó?
forgetomori.com

„Végre határozottan kijelenthetjük, hogy válaszoltunk az egyik kérdésre” – írta most a forgetomori.com-nak Jevgenyij Balamutyenko (Evgeny Balamutenko), aki felkereste a kanadai Bralornéban a múzeumot, amelynek internetes képgalériájában feltűnt az „időutazó”.

A South Fork híd újraavatásánál 1941-ben valóban elkészült az ominózus fénykép, amelyet most Balamutyenkóék, az orosz NTV televízió munkatársai azonosítottak. Az albumot tényleg a múzeumban őrizték, a kép „száz százalékig valódi” – állítják az oroszok, akik ezt egy YouTube-videón is megörökítették.

Az elmúlt hónapokban egyébként azért nem találták meg a fotót, mert a Bralorne-Pioneer Museum csak az év rövid időszakában tart nyitva, egy kis közösség tartja fenn. Végül Sally Bird, a helytörténeti társaság elnöke nyitotta meg Balamutyenkóék előtt az intézmény kapuit, és itt tekinthettek bele az oroszok a dokumentumokba.

Ki ez az ember?

Ugyanakkor a Forgetomori továbbra is felteszi a legfontosabb kérdést: ki látható a képen? Balamutyenko beszámolója szerint jéghokis vagy turista is lehet az ismeretlen. Az orosz tévések ugyanis találtak hasonlóan kinéző alakokról fotókat a bralorne-i múzeumban. Így például rábukkantak egy olyan képre, ahol védőszemüvegben és vastag kesztyűben látható valaki.

Az oroszok beszéltek egy helytörténésszel is, Norm Gronskey-val, aki részt vett a híd újraavatásán. Akkor, 11 évesen semmi furcsa nem tűnt fel Gronskey-nak. A nyilatkozó szerint az „időutazó” ruházata, fényképezőgépe és napszemüvege sem számított különlegesnek akkoriban. Ezt egyébként a forgetomori.com korábbi cikke is megerősítette.

Az NTV stábja egyébként rábukkant egy esetleges megoldásra az időutazó nevét illetően is: elképzelhető, hogy a fiatal férfit Edward Russelnek hívták, aki nagybátyját és nagynénjét látogatta meg a környéken.

Két potenciális jelölt

A környékbeli hírarchívumokat böngészve rábukkantak egy rövid cikkre is a híd újraavatásáról, magyarázták az oroszok. A cikk az újranyitás előtt egy héttel készült, és szót ejt Russelről, aki rokonaihoz érkezett. Russel a légierőnél szolgálhatott, navigátorként tevékenykedett a hír szerint, de pilóta akart lenni. Egy Albert Wihksne nevű férfi is szóba került „potenciális időutazóként”, aki a környéken élt, de fia szerint nem valószínű, hogy ő volna a képen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Mobiltelefonos időutazó bukkant fel Chaplin filmjében?

Charlie Chaplin egy 1928-as filmjének, A cirkusznak egy extrákkal teli DVD-jén feltűnik egy feketeruhás nő, aki úgy tesz, mintha mobilon telefonálna. Ez elég volt ahhoz, hogy sokan arra gondoljanak, időutazó bukkant fel a 82 évvel ezelőtt forgatott moziban.