szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy spanyolországi bronzkori erőd feltárása közben a Granadai Egyetem régészek egy olyan férfi maradványait tárták fel, aki hihetetlen szerencsével túlélte a nyelvcsonttörést.

A leletről az International Journal of Osteoarchaeology című szaklapban jelenik meg tanulmány. Az állkapcsok ágai között elhelyezkedő nyelvcsont (os hyoideum) a nyelvet, a gégét és a garatot rögzíti, rajta izmok erednek és tapadnak. Mint a kutatók rámutatnak, igen ritka esetről van szó: míg a nyelvcsonttörés rendszerint fojtogatás vagy akasztás következménye, a bronzkori férfi a nyakára mért ütés következtében szerezte a sérülést, amelyet ráadásul túlélt, később, a negyvenes évei közepén hunyt el - olvasható az Unreported Heritage című régészeti hírportálon.

A La Motilla del Azuerben feltárt egyén 167-168 centiméter magas, átlagos testalkatú férfi volt. A lelőhely korából kiindulva 3400-4200 évvel ezelőtt élhetett. Azt nem lehet tudni, hogy hogyan szerezhette a sérülését, ám mint Silvia Jiménez-Brobeil ásatásvezető régész rámutat, az aligha lehetett véletlen. "A sérülés elhelyezkedése, s az a  tény, hogy a férfi meggyógyult, arra utal, hogy inkább egy ütéstől származhatott, mintsem fojtogatástól. Mi több, a helyszín, La Motilla del Azuer egyértelműen hadi célokat szolgált, egy kisebb erődítményről van szó, amely mellett egy aprócska település és temető helyezkedett el"  - hangsúlyozták a régészek

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!