szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vizsgálják a Facebook közösségi portál nemrégiben bevezetett arcfelismerő funkcióját az európai adatvédelmi szervezetek – közölte csütörtökön a luxembourgi Nemzeti Adatvédelmi bizottság elnöke.

Gérard Lommel elmondta: amiatt aggódnak, hogy a Facebook arcfelismerő szoftverje az érintettek megkérdezése nélkül kínálja fel az internetre feltöltött fényképeken szereplő ismerős arcokhoz tartozó neveket a felhasználóknak. „Brit és ír kollégáink is vizsgálják a problémát, és máris jelezték gondjaikat, akárcsak német kollégáink” – tette hozzá Lommel, aki szerint az európai hatóságoknak összehangoltan kell eljárniuk.

A Facebook új funkciójához olyan szoftvert használnak, amely az újonnan feltett képeket összehasonlítja a régebben feltett fotókkal, és automatikusan felkínálja a felhasználóknak a képen szereplő ismerősök nevét. A szolgáltatást fél éve vezették be az Egyesült Államokban, de akkor váltott ki nagy vihart, amikor a Facebook egy sor más országban is elkezdte a bevezetését. Az Egyesült Államokban is érték bíráltatok, amelyek miatt a Facebook kénytelen volt bocsánatot kérni, amiért nem ismertette részletesebben a szolgáltatást, de azzal védekezett, hogy az (utólag) letiltható. Európában a nevek automatikus felkínálása verte ki mindenekelőtt a biztosítékot.

A 600 millió felhasználót számláló Facebookot gyakran bírálták amiatt, hogy megváltozatta a bizalmas adatkezelés paramétereit, többnyire a csökkentett adatvédelem irányába, és erről nem tájékoztatták a tagokat. Az adatvédelem igen kényes kérdés Európában. Az Európai Bizottság várhatóan a második félévben nyújtja be az 1995-ben elfogadott vonatkozó jogszabályok módosítását, amely figyelembe veszi az internet és az új technológiák fejlődését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Tabu a Twitter és a Facebook a francia tévében

Nem ejthetik ki a jövőben a közösségi portálok nevét, így a Twitter és a Facebook szavakat a francia televíziók és rádiók adásban lévő kollégái, mert a médiahatóság szerint a népszerű oldalak nevének használata reklámnak minősül.

MTI/hvg.hu Világ

Felháborodtak Romániában egy magyar Facebook-bejegyzés miatt

Kisebb felháborodást keltett a román politikai életben, hogy a hétvégén Sógor Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) európai parlamenti képviselője Trianon ánlájk címmel írt bejegyzést Facebook-oldalára, amelyen az évforduló alkalmával a "nem tetszik" (unlike) opciót magyar fonetikával leírva ellenérzésének adott hangot a 91 évvel korábbi békediktátummal szemben - írja hétfői számában az erdélyi Krónika című lap.