szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A hálózatok, adatbázisok, postafiókok, accountok óriási veszélyben vannak manapság, hiszen a védtelen vagy nem...

A hálózatok, adatbázisok, postafiókok, accountok óriási veszélyben vannak manapság, hiszen a védtelen vagy nem megfelelően védett számítógépek sokasága kiváló célpontot nyújt a jól célzott támadásoknak. Ilyenekből pedig van bőven, hiszen anyagi haszonszerzés vezérelte és néhány állam által felbérelt hackerek árasztották el az internetet. Az FBI és a világ országainak hírszerzése hacker közösségekbe beépülve próbálja felvenni a kesztyűt a modern bűnözés ellen, miközben a világ többsége talán még fel sem ismeri, hogy napi szinten milyen veszélyeket rejt az internet világa.
A tapasztalatok szerint azonban nemcsak az átlag felhasználók fordítanak kevesebb figyelmet informatikai biztonságukra, hanem számos nagyvállalat is könnyelműen kezeli az egyes hálózattal kapcsolatos biztonsági kérdéseket. Friss kutatások szerint a hazai vállalatok IT-rendszereinek 80%-a könnyen támadható belülről, 50%-uk pedig már az egyszerűbb külső sérülékenységekre is érzékeny.

„Gondoljunk csak az április elején kitört Epsilon botrányra, amikor több millió elektronikus levélcím került hackerek birtokába az USA-ban, miután ismeretlenek betörtek a több mint 2500 céget kiszolgáló marketingcég adatbázisába. Egy sokkal frissebb példa az IT biztonsági történelem talán eddigi legnagyobb IT bűnügye, ahol a Sony Playstation közel 100 millió ügyfelének jelszavát, címét és bankkártya információit lopták el”– fejtette ki Keleti Arthur, informatikai biztonsági szakértő, az ITBN főszervezője.

A szakértő szerint napról-napra megszaporodnak az olyan óriási vihart kavaró biztonsági incidensek, mint pl. az a kínai hackerek által intézett támadás, amely kapcsán Washington ki is jelentette: háborús támadásnak fogja minősíteni és fizikai válaszcsapást adhat a hackertámadásokra, amelyeket a The Guardian szerint általában az úgynevezett hacktivisták szerveznek meg és követnek el.

Az ilyen és hasonló biztonsági összecsapások mind azt igazolják vissza, hogy alapvetően át kell gondolnunk a nagyvállalatok és az államigazgatás védelmi rendszereinek felépítését és egyre nagyobb gondot kell fordítani a biztonság védelmi oldalára, ezért a társadalomnak és a szakmának mihamarabb párbeszédet kell kezdeményeznie ez ügyben. Az idei ITBN Konferencia ezért azt szorgalmazza, hogy a védelemre koncentráljunk és tegyünk rendet végre a fejekben, mi és ki is jelenti az igazi veszélyt a társadalom számára, hogyan tudjuk megvédeni mindazt, ami fontos számunkra.

A 2011-ben is kétnapos, ingyenesen látogatható esemény idei témái a biztonság védelmi oldalára és az informatikai biztonság távoli jövőjére koncentrálnak majd. A 2011. szeptember 27-28-i konferencián a megszokott programok mellett olyan témák kerülnek majd terítékre, mint egy esetleges kiberháború vagy a biztonság emberi tényezői, valamint olyan mindenkit érintő kérdések, mint a mobil eszközök és a közösségi oldalak biztonsága. Az idei évben másodszor kerül meghirdetésre az ITBN Biztonsági Díj 2011, valamint most először illusztráció pályázat is elindult: Hogyan képzeled el a jövő biztonságos fővárosát? címmel.

Az esemény előregisztrációjáról itt tájékozódhatnak, míg az ITBN Biztonsági Díjról itt tudhatnak meg többet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!