szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új album és egy rejtélyes fotókból álló gyűjtemény, mindkettő a náci Németország Szovjetunió elleni támadásának, a Barbarossa-hadműveletnek a 70. évfordulójához kapcsolódva, világítja meg a történelem e sötét fejezetét. A Németországban megjelentetett új album felvételein többek közt alkonyatkor fotózott katonák láthatók, akik a Wehrmacht egyik tisztjét hallgatják.

A Németországban megjelentetett új album felvételein többek közt alkonyatkor fotózott katonák láthatók, akik a Wehrmacht egyik tisztjét hallgatják. A kockákon az 1941. június 22-én indított támadás előtti órák hazug idillje ismerhető fel. A propagandafotók mellett azonban az invázió borzalmait ábrázoló fényképek szerepelnek a Der Fall Barbarossa - Der Krieg gegen die Sowjetunion in unbekannten Bildern (A Barbarossa-terv - A Szovjetunió elleni háború ismeretlen képekben) című kötetben.

A könyvben szereplő propagandaképek évtizedekig a Berliner Zeitung című napilap archívumában hevertek. A II. világháború után vélhetően szovjet kézben voltak, majd az újság archívumába kerültek. Bár legtöbbjük a Szovjetunió elleni "villámháborút" népszerűsítő propagandacélokból készült, sok mégis a civilekkel és a partizánokkal szembeni kegyetlen bánásmódot is bemutatja.

A német kiadvány mellett nagy érdeklődés kísér egy New York-i fotóalbumot is, amely ismeretlen kézből származó 214 képet tartalmaz. Rendkívüli a sorozatban, hogy a fényképész szinte Hitler "árnyéka" volt. A New York Times egyik blogjában azt írta, a fotósnak szokatlanul szabad bejárása volt a náci vezetéshez és a rendszer táboraihoz. A felvételeken a nácik foglyai szerepelnek nagyon közelről fényképezve, hol sárgacsillaggal, hol pedig rongyokban. Az amerikai lap arra kérte olvasóit, ha módjukban áll, szolgáljanak információkkal a fotósról és albumának történetéről. Azóta ki is derült, ki a képek készítője, további részletek az Urbanlegends.hu blogon

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kissinger egymillió dokumentuma a Yale Egyetemen

Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter a Yale Egyetemnek ajándékozza hozzávetőleg egymillió dokumentumból és emléktárgyból álló gyűjteményét, amely diplomata-, és tanári pályafutásának, valamint magánéletének emlékeit őrzi.

hvg.hu Napi merítés

Ki tűzte ki elsőként a szovjet zászlót a Reichstagra?

Dzsudzsák Balázs múlt heti kaukázusi igazolása kapcsán újra eljött annak a tavaly elhunyt dagesztáni katonának a története, aki 1945-ben állítólag először tűzte ki a szovjet zászlót a Reichstagra. Arról a férfiról van szó, aki egy híres fotón zászlóval a kezében látható. De tényleg igaz a történet? Az Urbanlegends.hu legendavadász oldal ennek járt utána friss bejegyzésében.