szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az első számítógépes féreg 1988-ban jelent meg. A hírhedt, mindössze 99 programsorból álló Morris worm napokra lebénította az internetet.

A Morris többfajta rést is kihasznált, amelyek ugyan régóta ismertek voltak, de tulajdonképpen ez hívta fel a figyelmet arra, hogy a foltozatlan, javítatlan rendszerek révén is történhet komoly fertőzés. Sokféle nevezetes féregprogram tűnt fel aztán azóta, ilyenek voltak például a Loveletter, SirCam, a gépeket újraindítgató Blaster, Slammer vagy más néven Zaphire.

A Sicontact október havi víruslistáján – ahol továbbra is a mentési állományokat veszélyeztető Win32/Bundpill féreg vezet - három férget is találhatunk, közülük talán a hetedik helyen szereplő Conficker lehet mindenki számára leginkább ismert. Földrajzi térségenként változó mértékben észlelték a jelenlétét. Tulajdonképpen alacsony aktivitással évek óta mindenhol felbukkan még, ám az utóbbi időszakban Dél-Amerikában, illetve Mongólia, Üzbegisztán, Kazahsztán területén jelentkezett kiemelt intenzitással a legfrissebb észlelelések tanúsága szerint.

Technology Blog

A víruslista további részében nagy változások tulajdonképpen nem történtek ebben a hónapban, mindössze a Win32/TrojanDownloader.Small feltűnése jelenthet némi mozgást a listánkon. Ez egy olyan trójai, amelynek fő célja további kártékony kódokat letölteni az internetről a fertőzött számítógépre. Maga a kártevő tartalmaz ehhez egy fix URL címet, ahonnan a kártékony EXE állomány letöltését próbálja meg elvégezni. A kártevőcsalád legelső változatai már 2005 óta ismertek, de azóta is folyamatosan jelennek meg belőle újabb és újabb verziók, ezúttal már a három betűvel jelölt .AAB alváltozatnál tartanak a kártevőelemzők.

Az ESET Global Trends Report e havi kiadásában a bankok nevében érkező adathalász próbálkozásokra figyelmeztetnek. Sokszor tapasztalható, hogy a levelek látszólagos feladói még arra sem veszik a fáradságot, hogy valamilyen épkézláb, hivatalosnak tűnő címről küldjék az e-mailjeiket. Így a gondosabb csalók azért próbálnak "info@lloydsbank.mobi", "onlineservice@nationwide.com" vagy "secure@lloydsbank.mobi" feladót feltüntetni, a pancserebbek Yahoo, Hotmail vagy Gmail címről indítják phishing kampányaikat. A levelekben aztán már több fantázia van, például elnézést kérnek egy állítólagos sikertelen utalás miatt, amelyet azonban kijavíthatunk a mellékelt linkre kattintva. De - és ez inkább az angol nyelvterületekre jellemzőbb - az aktuális adó-visszatérítéshez akarnak valamilyen mondvacsinált szervezet nevében segítséget nyújtani - persze ehhez minden személyes adatunkat bekérnék. Bankolni, hivatalos ügyeket intézni továbbra is csak a kézzel begépelt URL-ről vagy a könyvjelzőnkből előhívott oldalról belépve érdemes elvégezni, és sohasem kéretlen levelek linkjein keresztül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!