Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Nagyjából 100 ezer forint környékén indul az a kategória, amelyikből már érdemes számítógépeket válogatni. Napi munkavégzésre valóban alkalmas gépeket ennél olcsóbban nem lehet találni a piacon, legyen szó akár laptopról, akár táblagépről, akár mindkettőként használható hibridről.

A gépek válogatásakor mindenekelőtt a könnyű hordozhatóságot vettük figyelembe, ez ugyanis alapvető követelmény lehet a havonta pár napra egyre több cégnél alkalmazott otthonról dolgozáshoz. A laptopok mellett persze asztali gépekre is lehet szükség, de ebből is egy olyat ajánlunk, ami garantáltan nem növeli meg a munkatársak helyszükségletét.

Kis helyen is elfér

Elegáns megjelenése mellett helytakarékossága miatt is ajánljuk a 100-120 ezer forintért beszerezhető Lenovo IdeaCentre Q190 gépet. Hasonlóan néz ki, mint az Apple-féle Mac Mini: ez is egy ultrakompakt kialakítású asztali gép, a Lenovo szerint egyenesen a világ legkisebb asztali pc-je. Az Apple megoldásánál valamivel olcsóbb, viszont optikai meghajtót is tartalmazó Q190 nem erőgép, erőforrás-igények feladatok elvégzésére nem alkalmas, de az irodákban klasszikusan használt programokkal bőven megbirkózik.

Üzemidőbajnok

Ha lett volna Szocsiban egy feltöltéssel legtovább üzemelő laptopok versenye, azt a Lenovo X240 nyerte volna. A gép alapból "csak" 7 óra 40 percen át bírja, de ha a 3 cellás akkumulátor helyett 6 cellással rendeljük, akkor 20 óra 28 percig üzemeltethetjük feltöltés nélkül a laptopot. Fontos: ez nem a gyártó laboratóriumi körülmények közt érvényes ígérete, hanem a Laptop Magazin valós tesztje. A kifejezetten a kkv-szektornak szánt, 12,5 colos érintőképernyős gép emellett Intel i5 processzorral, akár 8 gigányi RAM-mal és mindössze 1,45 kg-s súllyal rendelkezik. Cserébe – konfigurációtól függően – 400-500 ezer forintba kerül.

1 kiló, maradhat?

Ha a windowsos pc nem szimpatikus, akkor az olcsóbb megoldás az, ha valamiféle Linux operációs rendszert telepítünk a gépre, de ezt viszonylag kevesen választják. A másik lehetőséget az Apple Mac gépei jelentik, melyekből bár jóval kevesebb fajta van, mint pc-ből, de azért almás fronton is bőven van miből válogatni. A közhiedelemmel ellentétben manapság egyáltalán nem számít kimondhatatlanul drágának egy Mac, főleg üzleti léptékekben mérve, és főleg miután pár héttel ezelőtt az Apple csökkentette a könnyű és vékony MacBook Air széria belépő modelljének árát. Így a mindössze 1 kg-ot nyomó, 11,6 colos képernyővel rendelkező gép már 290 ezer forintért beszerezhető. Ezért cserébe az átlagos üzleti felhasználónak bőven elég teljesítményt jelentő 1,4 GHz-es, kétmagos Intel Core i5 processzort és 4 GB RAM-ot tesznek a gépbe. Probléma lehet viszont a háttértárral, ami az alapmodellben csak 128 GB-os. Ennek duplájáért 60 ezer forintnyi többletet kell fizetni – mi ezt a bővítést a "nem annyira éri meg" kategóriába soroljuk.

Apple

Laptop és táblagép egyben

Nagy önuralom kell hozzá, hogy a hibrid gépek kategóriájában – az első két tippünkhöz hasonlóan – ne szintén egy Lenovo-modellt ajánljunk, mivel a ThinkPad Helix egy nagyon jól sikerült darab. Viszont ez is 500 ezer forint körül van, ezt pedig nem mindegyik cég engedheti meg magának. A 32/64 gigás tárhelytől függően 120-130 ezer forintért beszerezhető ASUS Transformer Book T100-as viszont már jóval többen, és ára ellenére ez sem egy rossz darab – sőt. A 10 colos képernyő laptopokból kisebb, táblagépekből nagyobb méretet jelent. Napi 8 órán át tartó gépelésre nem a legideálisabb, gyakori helyváltoztatással járó munkához viszont praktikus. A táblagépként leválasztható képernyő egység üzleti tárgyaláson való prezentálásnál, illetve útközben és otthoni használatkor (filmnézés, böngészgetés) jöhet jól.

Táblagép a javából

Ha valaki a maximális hordozhatóságért cserébe hajlandó lemondani az állandó fizikai billentyűzetről, de ezzel együtt egy munkavégzésre minél inkább alkalmas táblagépet szeretne, annak a 210-230 ezer forintos Samsung Galaxy Note 12.2 tabletet ajánljuk, ami a ma megvásárolható összes riválisánál jobban helyettesít egy számítógépet. A hatalmas kijelzőn megjelenő virtuális billentyűzeten tapasztalataink szerint hosszabb szöveg is viszonylag kényelmesen bevihető; a többablakos üzemmód révén egyszerre akár négy alkalmazás is használható – és köztük természetesen működik a copy/paste –, illetve egy appnak egyszerre akár több példánya is futtatható.

László Ferenc

Ha ez érdekes volt, hasonló ajánlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!