szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Angustopila dominikae-nek nevezte el az általa leírt, egy milliméternél kisebb csigafajt Páll-Gergely Barna mosonmagyaróvári biológus, aki jelenleg a japán Sinsu Egyetemen kutat csapatával.

Páll-Gergely Barna ázsiai szárazföldi csigákat kutat. A mosonmagyaróvári biológus több tucat új fajt írt már le, legújabb felfedezettje pedig az eddig ismert legkisebb földi csiga, amelyet a tudós feleségéről nevezett el Angustopila dominikae-nek – írta a Kisalföld.

Páll-Gergely Japánban, a macumotói Sinsu Egyetemen doktorált, és ott dolgozik most is, idén augusztustól két évre kapott ösztöndíjat. Egy magyar, japán és svájci szakértőkből álló kutatócsoportot vezet. A csoport a dél-kínai Kuanghszi tartomány talajmintáit átvizsgálva fedezte fel a csigahéjakat.

A biológus eddig 71 taxont, azaz fajt és alfajt írt le, további 15 faj leírásán most dolgozik. Az általa jellemzett fajok felét egy másik magyar, Hunyadi András gyűjtötte. Az apró csigák közül a legnagyobb, a Krobylos sinensis is mindössze 2,2-2,7 milliméter széles, a legkisebb pedig mindössze 0,86 milliméteres. Ezt a fajt nevezte el Páll-Gergely a feleségéről Angustopila dominikae-nek. A felfedezés a világsajtót sem hagyta hidegen, a magyar tudóst a New Scientisttől és a Guardiantől is keresték.

Páll-Gergely Barna
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!