szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szürke pólóból, kapucnis pulóverből és farmerből álló „kocka” egyenruháját öltönyre cserélte Mark Zuckerberg, a Facebook elindítója és irányítója, amikor megjelent az amerikai szenátus előtt. A törvényhozók körében egyetértés alakult ki, hogy annak valamiféle szabályozásra van szüksége. Hogy ezt a 33 éves korára a világ egyik leggazdagabb emberévé vált Zuckerberg teszi meg önszántából, vagy a washingtoni törvényhozás kényszeríti ki, az még a jövő zenéje.

Mark Elliot Zuckerberg a Manhattantől mindössze 40 kilométerre lévő, New York állambeli White Plainsben született, az apja jól menő fogorvos, az anyja pszichiáter. Az apa, Edward Zuckerberg a zsidó családja elvárása miatt lett orvos, valójában a számítástechnika érdekelte, és ezt a szenvedélyét egyetlen fia is örökölte. Az éles eszű Mark 11 évesen kezdett el programozni, és egy évre rá már szoftvert írt, amivel az asszisztens riasztani tudta az apját, ha megérkezett a páciens a családi otthonnal egybeépült rendelőbe.

Zuckerberg a New Hampshire állambeli Phillips Exeter Academy bentlakásos középiskolába járt, ahol a társaival olyan szoftvert készített, amely a felhasználónak a lejátszási listája alapján újabb zeneszámokat ajánlott. A Synapse Media Player felkeltette a Microsoft és az AOL érdeklődését, ám Zuckerbergék visszautasították az egymillió dolláros vételi ajánlatot, s mire meggondolták magukat, a piac tele volt hasonló programokkal. A középiskolában a vívócsapat kapitánya volt, érdekelte a görög és a latin nyelv, valamint az ókori kultúra is, de a Harvard Egyetemen pszichológiát és informatikát kezdett tanulni.

Hogy mire jó ez a szakpárosítás a Facebookon? Arra ha korábban nem is, az elmúlt négy hétben ráébredt a világ. És hogyan haladt tovább Zuckerberg pályája? Erről is olvashat a HVG e heti lapszámában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Lényegében hadüzenetet kapott a Facebook

Nem mindenkit hatott meg Mark Zuckerberg Cambridge Analyticával kapcsolatos bocsánatkérése, Kanada ugyanis formális találkozót kezdeményezett a Facebook ottani kulcsszereplőjével. Megunták a játékot, szerintük vége annak az időszaknak, amikor a Facebook találhatta ki saját felhasználási feltételeit. Innentől majd az államok mondják meg törvényekben, hogy mit lehet és mit nem.