szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán kutatók évek óta dolgoznak egy olyan ötlet megvalósításán, ami több mint 120 éve merült fel először. A cél, hogy 2050-ben már lifttel vigyenek turistákat az űrbe.

Az űripar jelenlegi legnagyobb kihívása, hogy kitalálják: hogyan lehetne költséghatékony módszerrel az űrbe juttatni dolgokat. A SpaceX visszatérő rakétái jelentős mértékben képesek csökkenteni a kilövés költségeit, a japánok azonban egészen másként képzelik el a dolgot.

Az elmúlt években a Sizuokai Egyetem kutatói egy "űrliften" dolgoztak, amely képes lenne a két végpontja (a Föld és egy űrben lévő célpont) között oda-vissza szállítani a dolgokat. Az ötlet eredetileg egy orosz tudóstól, Konsztantyin Ciolkovszkij származik még 1895-ből, akinek az Eiffel-torony adott ihletet. Az ötletet később Arthur C. Clarke is elővette, és a jelek szerint a japánokat is foglalkoztatja a dolog.

Flickr / Bruce Irving (CC BY 2.0)

A japán űrügynökség még ebben a hónapban felbocsátja majd azt a H–2B rakétát, amely az "űrlift" prototípusát szállítja majd. Ez két miniatűr műholdat, egy 10 méteres kábelt, valamint egy 6x3x3 centiméteres miniatűr liftet tartalmaz majd. A teszt során azt figyelik majd a tudósok, hogy a két műhold közé kifeszített kábel feszes marad-e az űrben, és képes-e rajta a szerkezet a két műhold között oda-issza közlekedni.

A tesztet a műholdakra szerelt kamerák segítségével örökítik meg, amely később jó szolgálatot tehet a további fejlesztésekhez.

A két műholdat összekötő kábel természetesen nem olyan kábel, mint amilyeneket a földi liftekben is használunk. Szén-nanocsövekből áll, ami még az acélnál is tízszer erősebbé teszi.

A tervek szerint 2050-ben már turistákat vinnének fel így az űrbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!