szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Három szingapúri kutató egy jótékonysági akciónak köszönhetően megvizsgálhatta, milyen hatással van a pénzügyi tartozásnak a mentális képességekre. Nagyon fontos eredmények születtek.

A szegénység sokak számára egy folyamatos probléma – nemcsak egy-egy generáció számára az, hanem generációkon átívelő, feloldhatatlan helyzetet jelent. A jelek szerint azonban a gondot nem csak a pénz hiánya okozza. Három szingapúri viselkedéskutató, Qiyan Ong, Walter Theseira és Irene Ng tudományos oldalról közelítette meg a kérdést, górcső alá véve a szingapúri társadalmat. Arra jutottak: a szegénység és az ahhoz társuló adósság együttesen képesek megváltoztatni az emberek viselkedését, beleértve azt is, hogy hogyan reagálnak egy monetáris döntésre. A kutatás szerint a legfőbb problémát nem az adósság összege, hanem a tartozások nyomonkövetése jelenti.

Az ArsTechnika egy példán keresztül mutatja be, mennyire nagy a szegénység adósságterhe. Az Egyesült Államok társadalmának legszegényebb 20 százaléka a bevétele több mint 40 százalékát költi az adósságai törlesztésére. A helyzet sok már országban sem kedvezőbb. Emiatt az emberek döntése számos téren megváltozik: ilyen például, hogy a hosszú távú helyett a rövid távú bevételszerzésre koncentrálnak. Mindez a magatarsásbeli változás viszont a szegénység jövőbeni megújulását generálja újra.

AFP / ANP / Lex Van Lieshout

A szingapúri kutatók úgy sejtették, a legfőbb problémát nem az adósság mértéke, hanem annak mennyisége jelenti – vagyis az, hogy hányfelé tartozik az ember. A szakemberek szerint minden egyes tartozás mentális feszültséget eredményez, mert nyomon kell követniük a azokat. Arra jutottak: a nagy jelzáloghitel épp annyi feszültséget teremt, mintha a helyi boltban tartozna az illető 40 dollárral.

A társadalom szegény rétegének több kisebb adóssága van, ami komoly mentális megterhelést jelent a számukra, összességében pedig károsítja a kognitív funkciókat.

A kutatók kísérletet is végeztek a témában, ehhez pedig jól jött egy szingapúri jótékonysági akció, amelynek keretében adósságcsökkentést kínáltak néhány helyi szegénynek. A felmérésben mintegy 200 ember követtek, akinek legalább háromfelé volt tartozásuk. A programban nemcsak azt tutdták felmérni, hogy milyen hatása van a mentális eégszségre az adósság rendezésének, hanem azt is, a különböző adósságok visszafizetése milyen eredményekkel jár.

A felméréshez egy tesztet is kitöltettek az alanyokkal, amely felmérte az adósok mentáli állapotát a kifzetés előtt és után. Volt, amelyikben az ösztönreakcióikat és a reakcióidejüket vizsgálták, másik két teszt pedig a szorongásra, valamint apozitív/negatív kilátásokra fókuszált. Emellett mintát vettek az alanyok pénzre és kockázatvállalásra vonatkozó hozzáállásukról is.

sxc.hu

Kiderült: az adósság csökkentése minden téren változást hozott. Az önkontrollal kapcsolatos teszt hibaaránya 17 százalékról 4 százalékra esett, a reakcióidő pedig fél másodpercet javult. Ez olyan különbség, mintha egy kipihent és egy alváshiánnyal küzdő ember reakcióidejét hasonlítanánk össze. A szorongásos tünetek előfordulási aránya 78-ról 53 százalékra csökkent.

És ami talán a legfontosabb: az alanyoknak megváltozott a pénzhez való hozzáállása is – kockázatvállalóbbak lettek és képessé váltak a hosszú távú gondolkodásra.

Az alanyokbevétele átlagosan 364 szingapúri dollár (SGD) (kb. 76 ezer forint) volt, míg a tartozásuk 6257 szingapúri dollár (kb. 1,3 millió forint). Egyetlen adósság kitisztázása nagyjából 1300 és 2200 SGD (272 ezer - 461 ezer forint) adósságcsökkenést jelentett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!