szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy előkelő egyiptomi pap koporsóját vizsgálták meg tüzetesebben a Harvard Egyetem kutatói.

Az Egyiptomban zajló ásatások során nemrég húsz szarkofágot, öt koporsót és több száz amulettet forgattak ki a földből, most pedig egy előkelő pap, Anhefenhonszu koporsóját nyitották fel.

A Phys.org tudományos lap szerint a szarkofágból már száz éve kiemelték Ámon-Ré temploma kapuőrének testét, amit aztán Cambridge-be vittek, de azóta senki nem nyúlt a 3000 éves koporsóhoz. A Harvard Egyetem munkatársa, Peter Der Manuelian és kollégái 2020 januárjában felnyitották a szarkofágot. Mivel a koporsót évtizedek óta senki nem vizsgálta, nem is volt nyitva, a kutatóknak rendkívül óvatosnak kellett lenniük. A finom procedúráról videós beszámolóval jelentkeztek, ezt alább lehet megnézni. (Az előkelő pap koporsója mellett két másik szarkofágot is megvizsgáltak a tudósok.)

Anhefenhonszu szarkofágjában hieroglifákat, továbbá színes, elsősorban narancssárga és kék festékkel kialakított alakot fedeztek fel, melyek Ré-Horakti napistenre utalnak. Utóbbi Egyiptom történelmének egyik legjelentősebb istene, több teremtésmítoszban is fontos szerepet tölt be, és a király isteni atyjának is tekintették.

Harvard Egyetem

Anhefenhonszu ókori egyiptomi pap volt, a Wikipédia azt írja róla, hogy Thébában, a XXV.-XXVI. dinasztia idején szolgált. Anhefenhonszu sírját 1858-ban fedezte fel Auguste Mariette Hatsepszut Dejr el-Bahari-i templománál. A sírba számos Montu-papot és családtagjaikat temették.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!