szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyermekek egy nádfedeles szerkezet alá bújtak az erős vihar miatt, amikor a villám lecsapott.

Tíz gyermek halálát okozta egy villámcsapás Ugandában pénteken – írta a BBC.

A gyermek az Arua nevű városban fociztak, amikor a heves vihar miatt egy nádfeles szerkezet alá menekültek; ekkor csapott le a villám, amely miatt kilencen a helyszínen meghaltak. A 10. gyermek úton a kórház felé hunyt el. A fiatalok 13 és 15 évesek voltak.

A villámcsapás általános áramerőssége 20-30 000 amper, de kivételes esetben 300 000 amper is lehet. A Föld felszínét óránként több százezer villámcsapás éri. A jelenség egy ritkább fajtája az úgynevezett egyenes villám és a gömbvillám. Ez utóbbi a többi villlámhoz képest lassú mozgású és hosszabb életű, és az esetek többségében a földközelben jön létre.

A közmondás szerint a villám nem csap kétszer ugyanarra a helyre, ez azonban nem igaz, a valóságban ugyanis akár többször is lesújthat ugyanoda, különösen, ha magas épületekről van szó. A New York-i Empire State Buildinget például a megfigyelések szerint évente legalább 20-25 alkalommal éri villámcsapás.

14 hiedelem a villámlásról: melyik igaz?

Tényleg nem szabad fa alá állni, ha villámlik? Megvéd-e a villámlástól, ha beülünk az autóba? Veszélyes-e viharban futni, biciklizni vagy villámláskor telefonálni, zuhanyozni? A leggyakoribb, villámcsapással kapcsolatos tévhiteket és hiedelmeket próbáltuk megerősíteni vagy megcáfolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!