szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány kutató kíváncsi lett, mit művel a koronavírus a tüdőből származó hámsejtekkel. Röviden: semmi jót.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A New England Journal of Medicine című orvosi folyóiratban jelentek meg azok a felvételek, melyeken koronavírussal fertőzött tüdősejtek, pontosabban hámsejtek láthatók. A kísérlet során a tudósok szándékosan “ráengedték” a koronavírust egy emberi tüdő légútjait szegélyező sejtmintára – írta a Gizmodo. A vizsgálat tehát nem egy élő pácienssel zajlott, csupán a tüdő egy darabkájával. (A kísérlethez használt mintát egyébként egy transzplantált tüdőből vették.)

A tudósok a levett mintát laboratóriumi körülmények közt vizsgálták, igen szigorú óvintézkedések mellett.

96 óra elteltével a kutatók elektronmikroszkóppal ellenőrizték a mintákat, mely lehetővé teszi, hogy az olyan apró dolgokat is érzékelni tudják, mint a vírusok.

Camille Ehre / The New England Journal of Medicine

Az elkészült fotókon – a fentebbin, illetve cikkünk nyitóképén – a gömbszerű alakok a kórokozó részei, míg a hosszúkás, pálcaszerű nyúlványok pedig csillókkal rendelkező sejtek, melyek ritmikus mozgása felel a légutakba került dolgok, például a nyálcseppek eltávolításáért. Ennek a normális levegővétel miatt van szerepe. A tanulmányon dolgozó kutató, Camille Ehre szerint a koronavírus kimondottan szerette megfertőzni ezeket nyúlványokat.

És ha ez megtörtént, a kórokozó egyszerűen tovább állt, és máshol is “munkához” látott.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!