szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a koronavírus-járvány miatt kevesebb daganatos megbetegedésben szenvedő ember kap kezelést, és van olyan ország is, ahonnan gyógyszerhiányt jelentettek.

Katasztrofálisan hat a nem fertőző betegségek, köztük a rák gyógyítására a világjárvány – hívta fel a figyelmet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) regionális európai igazgatója, dr. Hans Henri P. Kluge csütörtökön, a rákellenes világnapon.

A koppenhágai székhelyű szervezet vezetője kiemelte, hogy az új koronavírus okozta világjárvány miatt visszaesett a daganatos betegek ellátása, késnek a diagnózisok és a kezelések. Az elmaradó diagnózisok mellett egyes országokból gyógyszerhiányt is jelentettek, ezért előreláthatóan emelkedni fog a rákos megbetegedések és halálozások száma.

Magyar rákdiagnosztikai program lett Európa legígéretesebb techonológiai fejlesztése

Pénteken kezdődött az Amerikai Klinikai Onkológusok Társaságának (ASCO) konferenciája Bangkokban, ahol az összegyűlt szakemberek a legígéretesebb új fejlesztésekkel foglalkoznak. Itt mutatják be magyar kutatók orvosi szoftverüket, melynek segítségével a kezelőorvosok a daganatos betegek számára a daganatukban lévő egyedi génhibák alapján tudják személyre szabottan kiválasztani a legjobb célzott kezeléseket.

Az európai WHO olyan jövőben reménykedik, ahol a rák nem lesz életveszélyes betegség. "Nem tudjuk megszüntetni a rákot, de törekszünk arra, hogy a rák okozta halálozást megszüntessük" – mondta Kluge.

A hivatalos adatok szerint 2020-ban Európában 2,7 millió embernél fedeztek fel rákot, 1,3 millióan haltak meg a rosszindulatú daganatok számos változatának következtében. A WHO európai régiója 53 országot foglal magában.

Túry Gergely

Kluge megjegyezte, hogy egy normális évben a régión belül majdnem 2,2 millió ember hal meg rákban, ami "túlságosan nagy szám, ha tudjuk, hogy ezek a halálozások megelőzhetők lettek volna".

A régióban nőttek az egyenlőtlenségek a kezeléshez való hozzáférésben, a különbségek csökkentésére a regionális iroda csütörtökön új kezdeményezést indított, amelynek öt fő területe a megelőzés, a korai felismerés, hozzáférés a diagnózishoz és a kezeléshez, a palliatív – tüneteket és mellékhatásokat csökkentő – ellátás. "Először a gyermekrákra, a méhnyak- és melldaganatra fókuszálunk" – tette hozzá közleményében Kluge.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!