szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magas halálozási arány az immunológus szerint azt mutatja, hogy a magyar egészségügy nagyon rossz állapotban van.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

„Ez egy reményteli becslés, amit nyilvánvalóan nem csak virológiai, járványügyi meggondolások motiválnak” – mondta a Népszavának adott interjúban Falus András Széchenyi-díjas immunológus, akadémikus, amikor arról kérdezték: mitől biztos abban a miniszterelnök, hogy 2,5 millió beoltottnál jöhet a nyitás. A szakember hozzátette: a lényeg, hogy oltani kell, mert így ott marad a nyirokcsomókban az immun-emlékezet, hogy ha újra jön ez a vírus, akkor a szunnyadó immunmemória sejt „felébredjen az álomból”, és megölje.

Duda Ernő: 3,5 millió oltott ember kellene a biztonságos nyitáshoz

A virológus szerint a halálozási arány csökkentéséhez elég a 2,5 millió beoltott ember, de a vírus ettől még gyorsan fog terjedni.

Falus szerint arra a kérdésre, hogy milyen hosszú ideig vált ki immunválaszt a védőoltás, csak nagyjából egy év múlva lesz válasz. Attól azonban nem tart, hogy mire ez kiderül, a népesség nagyobb része már nem lesz védett.

Az immunológus hangsúlyozta: alaptalan az az aggodalom a kínai vakcinával szemben, hogy az abban lévő elölt vírus „visszavadul”. Mint mondta, „ez nem képzelhető el, mert a kínai oltóanyag megölt, inaktivált vírust tartalmaz, visszavadulás pedig csak a legyengített, de élő vírusokkal fordulhat elő”, ilyet pedig az új koronavírus ellen jelenleg nem használnak.

Az, hogy egy vakcinát épp kinek ajánlanak, Falus szerint a gazdasági, politikai és nem feltétlenül a szakmai része a kérdésnek. Úgy látja, ezért változott többször is az elmúlt hetekben a korhatár és krónikus betegségekről szóló kommunikáció is.

Mégis azt mondom, hiába szerepel a Szputnyik V tájékoztatójában, hogy mondjuk pajzsmirigy alul- vagy túlműködésben szenvedőknek nem biztos, hogy ez a legjobb vakcina, annál biztosan jobb, mint ha egy ilyen beteg elkapja a koronavírust, mert annak borzalmas következményei vannak.”

Az immunológus ijesztőnek nevezte a poszt-Covid szindrómát, amely „sajnos ma még ismeretlen dolgokat produkál. Egy intenzíves barátom mesélte, hogy most órák alatt halnak meg huszonéves fiatalok, akik fél éve nagyon enyhe tünetekkel átestek a betegségen”.

Annak Falus szerint „nincs semmiféle genetikai háttere”, hogy miért van Magyarországon ennyi halálos áldozata a Covid-19-nek, „de azt mutatja, hogy a magyar egészségügy nagyon rossz állapotban van, amiért az elmúlt 30 év valamennyi kormánya felelős”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Windisch Judit hvg360

"Nincs az a kínai vakcina, ami nagyobb rizikót jelentene, mint a vírus okozta betegség"

Erős az ellenérzés a kínai Sinopharm vakcinával szemben, amellyel a héten oltanak be több mint 200 ezer embert Magyarországon. Nincsenek például arra vonatkozó tömeges eredmények, hogy a 60 évesnél idősebbeknél mennyire hatásos, itthon mégis őket oltják vele. Mennyire biztonságos ez így számukra? Hogyan viselkedjen az, akit már beoltottak? Mennyire hiányzik az OGYÉI vizsgálat, illetve mire elég az NNK-é? Erről kérdeztük Falus András Széchenyi-díjas immunológust, egyetemi tanárt, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját.