szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mértéke kérdéses, a ténye már nem: nehezebben és drágábban lehet majd adattárolókat beszerezni. Egy újfajta kriptopénz szabad tárhelyet igényel, ezért vannak, akik pánikszerűen vásárolják fel a merevlemezeket és SSD-ket. Ez nem csak a különálló tárolók árára és készletére lehet hatással, hanem a telefonoktól a laptopokon át a szerverekig mindenféle eszköz vásárlói szembesülhetnek a drágulással és a készlethiánnyal.

Más kriptopénzekkel szemben nem processzorra vagy grafikai vezérlőre, hanem leginkább tárhelyre van szükség a Chia nevű új virtuális pénznem előállításához. A BitTorrent megalkotójaként ismert Bram Cohen éppen a gépeinket szabadon lévő tárhelyben látta meg a lehetőséget, és azért hozta létre a Chiát, hogy tőkét kovácsolhassunk belőle. A pénznem ráadásul zöld is, hiszen azzal, hogy a tárolókapacitásra támaszkodik, nem pedig a processzor vagy a videokártya számítási munkájára, előállítása ("bányászata") nem fogyaszt annyi áramot, mint például a Bitcoin vagy az Ethereum generálása.

Ahogy lenni szokott, ebben a modellben is vannak, akik meglátták a nagyüzemi termelés lehetőségét. A kínai HKEPC cég elemzőinek friss jelentése alapján a Tom's Hardware szakoldal írja, hogy kínai kriptobányászok visznek, amit látnak: jelenleg a 4–18 TB közti merevlemezeket és SSD-ket vásárolják fel óriási mennyiségben.

[71 milliárd forintnyi bitcoin lapul egy jelszóval védett lemezen, de a tulajdonosa nem tudja a kódot]

A kínai MyDrivers szakoldal a kínai belpiacon egyik legnagyobb gyártóként számontartott vállalat megkérdezése után ugyanakkor azt is írja, náluk már az 1 és 2 terabájtos SSD-készletek is elfogytak. A gyártó éppen ezért mennyiségi korlátozás bevezetésével próbálja elejét venni a kriptobányászok tömeges bevásárlásainak, miközben növeli a gyártási kapacitást.

Az elemzők szerint már a jelenlegi felvásárlási láz is áremelkedéshez vezet. És – ha még népszerűbbé válik a Chia – könnyen bekövetkezhet az a fajta drágulás és globális készlethiány, amit a videokártyák piacán hasonló okok miatt már megtapasztalhatott a világ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!