szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hongkongi Egyetem kutatói szerint a koronavírus delta variánsával fertőződött embereknél átlagosan 5,8 nappal azután jelentkeznek a tünetek, hogy megfertőződött a vírussal.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Az elmúlt hónapokban már többször is hallhattunk arról, hogy a koronavírus delta variánsa az eddigieknél fertőzőbb, vagyis egy fertőzött az eddigi mutációkhoz képest több társát tudja lefertőzni. A Hongkongi Egyetem járványszakértője egy friss tanulmányban most arról ír, hogy a delta variánssal megfertőződöttek nagyobb valószínűséggel fertőznek meg másokat a tünetek jelentkezése előtt, mint a koronavírus korábbi változatainak betegei – írja a Nature.

A szakértő és csapata a kínai Kuangtung tartomány ferőzöttségi adatai alapján jutott erre a megállapításra.

AFP / Luc Claessen

Cowling a társaival együtt 101 olyan emberrel kapcsolatos adatokat – beleértve a közvetlen kontaktusokat – vizsgált meg, akik 2021 májusa és júniusa között fertőződtek meg a delta variánssal. Arra jutottak: a tünetek átlagosan 5,8 nappal a fertőzés után jelentkeztek – és 1,8 nappal azután, hogy az első tesztük pozitív lett. Mindez azt jelenti, hogy a szóban forgó személyek majdnem két napig terjesztették úgy a vírust, hogy a megbetegedés semmilyen jelét nem mutatták. Ezek alapján érthető, miért kéri azt a Magyar Orvosi Kamara: zárt térben vegyük fel a maszkunkat.

A korábbi adatelemzések alapján még arról beszéltek a kutatók, hogy 6,3 nappal a fertőződés után produkáltak tüneteket, az első pozitív tesztjük pedig 5,5 nappal a fertőződés után lett pozitív. Ezek alapján arra jutottak, hogy 0,8 napig fertőzhetnek "csendben" a betegek, ami jóval kisebb idő, mint amire a mostani kutatás alapján jutottak a szakemberek.

Cowling és csapata emellett azt is megállapította, hogy a delta variánssal fertőzöttek szervezetében nagyobb vírusterheltség, vagyis a vírus valahogyan nagyobb mennyiségben és gyorsabban jelenik meg a szervezetben, mint az eddigi mutációk során.

MTI/Máthé Zoltán

A szakemberek az adatelemzések után azt is megállapították: a fertőzések 74 százaléka a tünetmentes időszakban történt, ami magyarázatot adhat arra, miként tudott ez a vírustörzs világszerte dominánsá válni. Az adatokból azt is kiszámolták, mekkora a delta variáns fertőzőképességét mutató reprodukciós ráta: ez az érték 6,4-re jött ki, vagyis egy ember átlagosan 6,4 főt képes megfertőzni. Ez sokkal magasabb érték, mint az eddigi variánsok 2-5-ös reprodukciós rátája.

A kutatás azt is kimutatta, a beoltottak 65 százalékkal kisebb valószínűséggel fertőztek meg másokat, mint az oltatlank. A kutatók azonban megjegyzik, ez az eredmény nagyon kicsi mintán alapuló megállapítás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!