szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egy héttel azelőtt, hogy feltörték volna Banksy honlapját, egy biztonsági cég vezetője több figyelmeztetést is küldött az üzemeltetőknek. Választ egyikre sem kapott.

Alig egy hete derült ki, hogy ismeretlenek csúnyán visszaéltek Banksy nevével. A művész weboldalát feltörték, majd egy hivatkozás segítségével egy kamu árverésre terelték a felhasználókat, ahol végül 97,2 millió forintnyi kriptovalutáért értékesítettek egy hamis Banksy-művet.

A BBC most arról ír, hogy egy héttel az incidens előtt egy kiberbiztonsági szakértő már figyelmeztette az oldal üzemeltetőit, hogy azon biztonsági rés található, ám a jelek szerint ezt nem vették komolyan.

Elliptic

A Banksy-csapatot Sam Curry, az amerikai Palisade kiberbiztonsági tanácsadó cég vezetője kereste fel, sőt e-mailt is küldött a weboldal üzemeltetőinek, de választ nem kapott. Ezután más módon, például az Instagramon keresztül is megpróbált kapcsolatba lépni velük, de nem járt sikerrel.

Curry szerint ezt a hibát használták ki az ismeretlenek, az ugyanis lehetővé tette, hogy kamu fájlokat és hamis tartalmakat lehessen létrehozni és közzétenni az oldalon. Végül pontosan ez történt: egy NFT menüpontot is hozzáadtak Banksy honlapjához, amin keresztül sikerült rászedni a pórul járt gyűjtőt. Az oldalt nem sokkal később az üzemeltetői visszaállították az eredeti állapotába.

Az eset után többen arra gyanakodtak, hogy ez is csak egy vicc lehet, pont úgy, mint amikor Banksy egy árverésen ledaráltatta az elárverezett művét. A támadás azonban valódi volt, és bár a pénzt a hackerek visszautalták az átvert gyűjtőnek, nagyjából 5000 dollárt, vagyis nagyjából 1,4 millió forintot mégiscsak kivettek a zsebéből – ez volt az a tranzakciós díj, amiért a pénz gazdát cserélt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!