szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok az őssejtek és némi génszerkesztés segítségével elérték, hogy a gyíkok farka tökéletes állapotban regenerálódjon.

A gyíkok azon legközelebbi rokonát jelenti az embernek, amely képes arra, hogy egy levágott testrészét regenerálja. Lényeges részlet azonban, hogy míg a gyíkok "eredeti" farka a gerincoszlop egy részét, valamint idegeket is tartalmaz, addig az újranövesztett nyúlvány már csak egy porcos cső. A Dél-Karolinai Egyetem tudósai azonban az őssejtek segítségével elérték, hogy a gyíkok farka ennél jobb állapotban regenerálódjon.

A Nature Communications hasábjain megjelent tanulmány szerzője, Thomas Lozito szerint ez az első olyan eset, amely alapján bármelyik hüllő, madár vagy emlős regenerációs képességét javítani lehet az őssejtek segítségével. A szakember úgy látja, a mostani kutatási eredmény jelentősen segítheti az embereknél például a sebgyógyulást.

A ScienceBlog beszámolója szerint a kísérletek során a gyík visszanövesztett farkának felső részén csont- és idegszövetek jelentek meg, míg az alsó részén porcszöveteket figyeltek meg. Lozito szerint a gyíkok az elmúlt 250 millió évnyi evolúció során sem tudták kifejleszteni ezt a fajta regenerációs képességet, az őssejtek alkalmazásával viszont ez összejött.

A szakemberek a kutatás során összehasonlították, miben egyezik meg a gyíkok farkának felnőttkori regenerációs folyamata az embrionális fejlődéshez képest. Azt találták, hogy mindkét esetben a neurális őssejtek (NSC) jutottak főszerephez.

A felnőtt NSC-k egy molekuláris jellel blokkolják a csont- és idegszövet képződését, és ösztönzi a porcok növekedését. Ehhez képest az emberiókori NSC-k csak a farok alsó részén serkentik a porcképződést, a felső részen viszont csont- és idegszövet alakul ki.

Azonban arra jutottak, hogy hiába ültetik be az embrionális NSC-ket a gyíkokba, ugyanúgy csak a porcképződésre adnak majd jelet a regeneráció során. Hogy ezt a folyamatot megkerüljék, génszerkesztés segítségével nyúltak bele a folyamatba, hogy az NSC-k ne reagáljanak azokra a jelekre, amelyek csak a porcképződésre adnak parancsot. Végeredményként egy tökéletesen regenerálódott nyúlványt kaptak.

A szakemberek szerint a kutatási eredmény megmutatja, miként lehet javítani egy szervezet regenerációs képességét. Emiatt azt remélik, a jövőben az orvoslásban is komoly szerephez jut ez a fajta felfedezés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!