szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Olasz kutatók egy új módszer segítségével számolták össze, mennyi csillagtömegű fekete lyuk lehet az univerzumban. Ez segíthet majd megválaszolni azt a kérdést is, hogy miként keletkeznek a szupermasszív fekete lyukak.

Régóta foglalkoztatja már a tudósokat a kérdés, hogy vajon mennyi fekete lyuk lehet a világegyetemben. Most az asztrofizikusok egy csoportjának sikerült megtalálnia erre, ha nem is a legpontosabb választ, de mindenképp egy meglehetősen jó közelítő értéket.

Az Astrophysical Journal Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint egy új módszer segítségével a megfigyelhető univerzumban több mint 40 trillió (40 000 000 000 000 000 000), vagyis 40 milliárdszor milliárd csillagtömegű fekete lyukat sikerült "összeszámolni". Ez azt is jelenti, hogy a világegyetem teljes közönséges anyagának nagyjából 1 százaléka található ezekben.

R. Timmerman; LOFAR & Hubble Space Telescope

A szakemberek kiemelték, hogy az eredmény segíthet megérteni azt a régóta fennálló kérdést is, hogy miként szaporodtak el a szupermasszív fekete lyukak.

A mostani eredmény azért is fantasztikus, mert a fekete lyukak létezéséről sokáig csak elméletben lehtett beszélni, hiszen megfigyelni nem lehet őket. Aztán a tudósok rájöttek, hogy ezek a láthatatlan égitestek a nagy fényt kibocsátó anyagok középpontjában állnak – például a Tejútrendszer közepén. Aztán néhány évvel ezelőtt sikerült a világon először detektálni azokat a gravitációs hullámokat, amelyek egyértelmű bizonyítékát adták a létezésüknek, nemrég pedig egy fotót is sikerült az egyikről készíteni.

A csillagtömegű fekete lyukak a legkisebb ilyen égitestek, amelyek a Nap tömegénél csupán néhányszor, vagy néhány százszor nagyobbak. Ennél nagyobbakat, de a szupermasszívnál kisebbeket még nem sikerült megfigyelni.

El vannak ámulva a tudósok a képektől: 20-szor jobban sikerült rázoomolni a Sagittarius A* nevű fekete lyukra

Az eddigi legrészletesebb és legélesebb kép készült a Sagittarius A* nevű fekete lyuk körüli régióról. A kutatók eközben felfedeztek egy eddig ismeretlen csillagot a Tejútrendszer központjában és a csillag pályájának elemzése révén a fekete lyuk tömegére vonatkozó eddigi legnagyobb pontosságú méréseket végezték el.

A vizsgálat során arra is megpróbáltak választ találni a tudósok, hogy miként keletkezhetnek ezek. A csillagtömegű fekete lyukak az összezuhant csillagok eredményei, de a szupermasszívak születése még rejtély. A szakemberek úgy vélik, a mostani vizsgálati eredmények a jövőben jó szolgálatot tehetnek a kérdés megválaszolásában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!