szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kettős krátert hozott létre a Hold felszínén az a rakétadarab, ami még március elején csapódott bele.

Március elején csapódott a Hold felszínébe az a rakétadarab, amiről a mai napig nem lehet tudni, kihez tartozott. Az űrszemétről először azt gondolták, hogy a SpaceX tulajdona, ám ez a feltételezés tévesnek bizonyult. Később Kína került a fókuszba, ám az ország vezetése az utolsó pillanatig tagadta, hogy közük lenne hozzá.

A becsapódás után aztán már kevésbé volt érdekes az űrszemét, most azonban ismét megmozgatta a NASA szakembereit. Az amerikai űrügynökség Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) nevű szondája még május 25-én készített felvételeket a becsapódás helyszínéről, és egy igen érdekes dolgot fedezett fel:

az ütközési ponton egy kettős kráter keletkezett.

A szakemberek számára rejtély, miért keletkezett két kráter a helyszínen. A Universe Today szerint bár ilyen képződményeket könnyen létre lehet hozni, ha egy tárgy kis szögben csapódik be a felszínbe, a jelek szerint itt nem ez az eset áll fenn. Bill Gray csillagász – aki elsőként vette észre a krátert – számításai szerint a rakéta 15 fokos szögben csapódott be a Holdba, ami már túl nagy ahhoz, hogy kettős kráter alakuljon ki.

A mérések szerint az egyik 18, a másik pedig 16 méter átmérőjű. Mark Robinson, a NASA kutatója szerint ez a kettős képződmény egy olyan objektum eredménye lehet, amelynek mindkét végén különálló, nagy tömegek vannak. „Az elhasznált fokozat tömege jellemzően a rakéta végén van, mert ott van a hajtómű, a többi rész csupán egy üres üzemanyagtartály” – mondja Robinson, aki szerint a kráterek segíthetnek azonosítani a rakéta eredetét.

Gray továbbra is úgy véli, hogy a kínaiak Csang'o-5 T-1 rakétájáról lehet szó, ami becsapódott a Hold felszínébe. Hogy valóban ez volt-e az, egyelőre nem tudni, azt viszont igen, hogy maga a becsapódás helyének ilyen gyors megtalálása komoly eredményt jelent. Korábban az Apollo 16 S-IVB becsapódási helyét hat év alatt sikerült megtalálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!