szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy most megjelent kutatás során lézer segítségével figyelték meg, mi minden száll fel egy WC leöblítésekor a csészéből. Annyit elárulunk, sok minden jó nem.

Szó szerint új megvilágításban mutatták be, mi történik a WC-csésze körül, amikor leöblíti magát. A Coloradó-i Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mennyire „koszolja össze” a környezetét egy WC, ha nincs ráhajtva a fedele. Az eredményeiket a Scientific Reports című folyóiratban publikálták.

A WC-k lehúzásakor kibocsátott, mini, kórokozókkal teli „gombafelhők” megörökítéséhez élénkzöld lézereket használtak, és kamerákkal figyelték a vízcseppek mozgását. Ezek annyira aprók, hogy szabad szemmel nem is láthatjuk őket normál körülmények között.

A kutatók által megfigyelt vízcseppek másodpercenként két métert tettek meg, és 8 másodperc után már 1,5 méterrel jártak a vécécsésze felett. Míg a nehezebb cseppek gyorsan leesnek, a legkisebbek akár percekig is a levegőben maradhatnak. Így ezek akár már arcmagasságba is elérhetnek, így a legapróbb cseppek könnyebben bejuthatnak az orrba is. Íme a videó:

Hasonlóan a Covid–19-hez, az E.Coli, a C. difficile, a norovírus és az adenovírusok is a levegőbe kerülhetnek a vízcseppek hátán – összegezte az IFL Science.

„Ha olyasmiről van szó, amit az ember nem lát, könnyű úgy tenni, mintha az nem is létezne. De ha egyszer látod ezeket a felvételeket, soha nem fogsz többé ugyanúgy gondolni a WC-öblítésre” – mondta John Crimaldi, a tanulmány vezető szerzője.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!