szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Továbbra is nagyon nagy veszélynek tesszük ki magunkat a rendkívül egyszerű jelszavakkal, 2022-ben Magyarországon magasan az 123456 volt a legnépszerűbb jelszó, amit egy szempillantás alatt lehet feltörni.

Valószínűleg mindenki ismeri azt a jelenséget, amikor regisztrációkor olykor 4–5 kritériumnak kell megfelelnie a megadott jelszónak: legyen legalább ennyi karakter, tartalmazzon kis- és nagybetűket, számokat, speciális karaktereket.

Pedig nem a felhasználó bosszantásából kérik ezeket: az emberek többsége még mindig rettentően gyenge jelszavakat használ, amivel csak egyetlen gond van, az viszont hatalmas: pillanatok alatt fel lehet törni. Ezzel pedig akár a banki adatok, valamint a privát fájlok és beszélgetések is pillanatok alatt illetéktelenek kezébe kerülhetnek.

A jelszó világnapja közeledtével a NordPass közreadta, melyek voltak a leggyakrabban használt jelszavak az interneten 2022-ben – az eredmény pedig minimum nem szívderítő.

Ön is menti Chrome-ban a jelszavait? Nem biztos, hogy jól teszi

Vitathatatlan, hogy a böngészők, például a Chrome beépített jelszókezelője kényelmes, nem kell külön szoftvert letölteni, megismerni. Kérdés persze, mennyire bízhatunk meg benne, mennyit áldozunk fel a biztonságból a kényelem oltárán.

Kiderült ugyanis a vizsgálatból, hogy a világszerte 20 leggyakrabban használt jelszó 83 százaléka kevesebb mint egy másodperc alatt feltörhető.

Az adatokat a NordPass független kutatókkal együttműködésben állította össze, egy 3 TB-os adatbázisból – írja a BGR.

A vizsgálat 30 országot fedett le, beleértve Magyarországot is. Hazánkban a jelek szerint a rendkívül könnyű „123456” a legnépszerűbb jelszó, amit kevesebb mint egy másodperc feltörni, és legkevesebb 10 ezer olyan felhasználó használja, akiknek kiszivárgott a titkos kódja. (Az alábbi számok mindegyike így értendő.)

A top 10-es lista (a top 200 ide kattintva érhető el):

  1. 123456 – 10 218-an használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni;
  2. 12345 – 2714-en használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni;
  3. Kinder123 – 2689-en használják, két perc feltörni;
  4. 1234 – 2323-an használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni;
  5. telefon – 2311-en használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni;
  6. Joci1 – 2005-en használják, 10 másodperc feltörni;
  7. qwertz – 1814-en használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni;
  8. mandula – 1759-en használják, 17 perc feltörni;
  9. qqqqq – 1670-en használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni;
  10. 123 – 1468-an használják, kevesebb mint egy másodperc feltörni.

A fenti listából látható, hogy a legtöbb jelszó egy szempillantás alatt feltörhető. Pedig magunknak is szívességet teszünk egy némileg bonyolultabb jelszóval, ami hosszabb, komplexebb, és nem használjuk újra különböző helyeken – ez utóbbi is komoly veszélynek teheti ki ugyanis az adatainkat. Ha mondjuk egy diszkontlánc és egy banki alkalmazás esetében ugyanazt a jelszót adtuk meg, és előbbi rendszerét feltörik, megszerezve a felhasználók jelszavait is, a rosszindulatú felek akár a banki appoknál is kipróbálhatják, működik-e a megszerzett jelszó.

Az erős jelszó mellett, ahol lehetséges, célszerű bekapcsolni a kétlépcsős azonosítást is, ami egy extra védelmi réteg: a belépési adatok után még meg kell adnunk egy számsort is, ami származhat SMS-ben kapott kódból, vagy valamilyen hitelesítő alkalmazásból.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!