szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mint a Terminátorban: hamarosan olyan robotok jöhetnek, amelyek szinte megtévesztésig hasonlítanak az emberekre. Ehhez járulhat hozzá a Stanford Egyetem munkatársai által kifejlesztett új, többrétegű, szintetikus bőr.

Hamarosan az emberihez hasonló, szintetikus bőrrel vonhatják be a robotokat, köszönhetően a Stanford Egyetem kutatói által kifejlesztett realisztikus, öngyógyító anyagnak.

A kutatások nem mostanában kezdődtek meg a területen, a kutatók évek óta fejlesztenek öngyógyításra képes bőranyagokat robotok számára. Zhenan Bao, a Stanford professzora 2012-ben, elsőként mutatott be egy többrétegű, öngyógyító, elektromos szintetikus bőrt.

Mint a Fox News írja, bő egy évtized múltán még tovább vitték a dolgot a kutatók, köztük Boe is. A legújabb anyag rétegei ugyanis már képesek sérülés esetén azonosítani magukat, és igazodni egymáshoz. Így pedig már a gyógyulás folyamata során is tovább működhet a bőr.

Christopher B. Cooper, a Stanford PhD-hallgatója szerint az elért eredmény egy fontos lépés az emberi bőr utánzása felé.

Bemutattak egy humanoid robotot, ami a fedélzetén a mesterséges intelligenciával válthat ki egy csomó munkakört

Több szempontból is az emberre hasonlít a Sanctuary AI legújabb humanoid robotja, a Phoenix, ami szinte bármilyen feladatot el tud látni, amit rábíznak - köszönhetően a mesterséges intelligencia-alapú rendszerének.

A stanfordi kutatók által megalkotott anyagok – hasonlóan az emberi bőrhöz – képesek érzékelni a hőmérsékleti, mechanikus és elektromos változásokat a környezetükben. A most bemutatott változat a nyomást képes érzékelni.

A kutatók elmondása szerint már-már horrorfilmekbe illő sérülések sem okoznak problémát a mesterséges bőrnek: vágni, szúrni is lehet azt, minden réteg meggyógyul, és helyre is áll az eredeti funkciója – 70 Celsius-fokon 24 óra alatt képes meggyógyulni, míg szobahőmérsékleten nagyjából egy hetet igényel.

Végül is mi baj lehet? Összekötné a ChatGPT mesterséges intelligenciát a robotokkal

A Microsoft egy drónon keresztül mutatta meg, miként képzeli el a jövőben az ember és a robot közti interakciót.

A jövővel kapcsolatban a kutatók elmondták, most arra fókuszálnak, hogy az egyes rétegeket a lehető legvékonyabbá tegyék, és mindegyikhez valamilyen funkciót rendeljenek: egy mondjuk a hőmérsékleti változásokat észlelhetné, míg egy másik a nyomást.

Az új bőr még emberszerűbb robotok elkészítését teheti lehetővé, melyek – fedélzetükön a mesterséges intelligenciával – minden korábbinál jobban hasonlíthatnak az emberre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!