szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új törvénymódosítással teszi gyakorlatilag lehetetlenné az internetes anonimitást Vlagyimir Putyin: mostantól az is illegális lesz, ha egy szolgáltatás a VPN használatát javasolja valamilyen formában, de a személyazonosságot is igazolni kell majd az orosz szolgáltatásokba történő regisztrációk során.

Oroszország 2022. február 24-én indított háborút Ukrajna ellen, és azóta az orosz internet is nagyon megváltozott. Ugyan a globális világhálóról még nem vált le az ország – egyelőre nincsenek is hírek erről –, de számos, jellemzően nyugati szolgáltatás (például több streamingplatform) távozott az orosz piacról, és az orosz vezetés is elérhetetlenné tett számos weboldalt, szolgáltatást. A magyarázat többnyire az, hogy azokon „dezinformációk” terjedtek a háborúnak nem is nevezhető ukrajnai harcokról.

Mivel ezek csak helyi tiltások, és fizikailag még kapcsolódik az ország a globális webhez, némi ügyeskedéssel meg lehet őket kerülni: egy VPN-szolgáltatással virtuálisan szinte bármelyik országba „teleportálhatnak” az emberek, ha úgy tetszik, akár az Egyesült Államokba is. Így pedig bármilyen weboldalt és szolgáltatást elérhetnek az orosz felhasználók, mintha csak Amerikában lennének.

Mostantól azonban ismét egy fokkal sötétebb lesz az orosz web: Vlagyimir Putyin elnök ugyanis aláírt néhány törvénymódosítást, melyekkel gyakorlatilag felszámolja az internetes névtelenséget, és az is bűncselekmény lesz, ha valahol a VPN-es kiskapuk használatához adnak tanácsokat.

A július 31-én szignózott új törvény a TorrentFreak szerint már lefekteti az alapjait annak, hogy teljesen felszámolják a szabad orosz web maradékát is.

Lelép egy amerikai internetszolgáltató Oroszországból

A Lumen úgy döntött, más amerikai cégekhez hasonlóan felfüggeszti oroszországi tevékenységét. Ezzel viszont az orosz felhasználóknak is nehezebb lesz hiteles információhoz jutniuk.

Először is, a jövőben tilos lesz orosz platformokra külföldi e-mail-szolgáltatóktól származó e-mail-címekkel regisztrálni: itt példaként hozható a Gmail és az Apple (iCloud) is, de valójában ebbe szinte minden ismert szolgáltató beleesik, az Outlooktól a Yahoon át egészen a Proton Mailig.

Ez azonban még csak a bemelegítés: ez év decemberétől minden orosz internetes platformnak törvényi kötelessége lesz azonosítani az új felhasználók személyazonosságát, mielőtt még hozzáférést adnának a szolgáltatásokhoz. Ehhez számos mód áll majd rendelkezésre, például egy állami ellenőrzőrendszer beiktatásával, de nem nehéz belelátni azt, hogy így a kormány mindent tudni fog: mikor, ki, mire regisztrált – és főleg, hogy ezután mit csinál.

Ezzel gyakorlatilag felszámolják az internetes névtelenséget és a magánéletet is.

 

Elérhetetlenné vált az a Counter-Strike-térkép, amellyel egy finn lap juttatta el a valós háborús híreket az orosz játékosokhoz

A Helsingin Sanomat szerint a Counter-Strike fejlesztője, a Valve elérhetetlenné tette azt az orosz játékosoknak szánt térképet, amellyel ukrajnai háborús híreket lehetett független forrásból követni. Érdekesség, hogy a térkép csak az orosz felhasználóknál válhatott kámforrá.

A VPN-szolgáltatók ugyan nem esnek tiltás hatálya alá a továbbiakban sem, de már sok nagy, nemzetközileg ismert cég fordított hátat Oroszországnak, mivel elfogadhatatlannak találtak egyes intézkedéseket – például, hogy regisztrálniuk kell magukat az államnál.

Már csak a „megalkuvó” VPN-szolgáltatók érhetőek el Oroszországban, bár arra nincs bizonyíték, hogy ezek bármilyen formában kiadnák a felhasználói adatokat – ennek ellenére azonban szó szerint érthető az orosz rulett a használatukkal, nem kizárt ugyanis, hogy már a hatóságok is látják az ezeken átmenő forgalom egy részét.

Tehát, használni ugyan lehet ezeket a VPN-eket, de az már bűncselekmény lesz, ha valamilyen szolgáltatás az ilyen kerülőutak használatában segít. Ide sorolható még a Tor böngésző használatára buzdítás is.

Soha nem látott mértékben kezdték el használni az oroszok a VPN-t, hogy eltűnjenek az internetről

Az AtlasVPN adatai szerint február 27-én 1906 százalékkal több letöltés érkezett a cég által kínált szolgáltatásra, mint egy átlagos napon. De a roham jóval hamarabb kezdődött.

Szigorú regulák fogják a jövőben a tárhelyszolgáltatókat is: gyakorlatilag illegálisnak minősítenek minden szolgáltatót, amelyik nem szerez állami jóváhagyást a tevékenységéhez – írja cikkében a TorrentFreak.

Mindent összevetve, Oroszország szépen lassan teljesen felszámolja a szabad orosz webet – így az emberek még nehezebben férhetnek majd hozzá a valósághoz, például az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!