szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tanulhatnak az intelligens városfejlesztési megoldásokból a gyárak üzemeltetői, de az üzlet és a lakosság számára is legjobb eredmények akkor születhetnek, ha a városvezetés együttműködik a gyártóüzem vezetésével – véli a mindkét terület tevékenykedő amerikai Itron okosváros-rendszerekért felelős vezetője.

Dan Evans a Smart Industry szakoldalnak adott interjújában sorolta egyebek mellett a mérés és monitoring, a fenntarthatóság és az erőforrás-menedzsment példáját. A szakértő szerint a legfontosabb, amit el lehet lesni a már megvalósított okosvárosos projektekből, az az adatok valós idejű gyűjtése, hiszen a megfelelő szenzorokkal begyűjtött és a célnak megfelelő módon feldolgozott, értelmezett adatok a gyártási folyamatok optimalizálásában éppen úgy segíthetnek, mint egy város mindennapjainak gördülékenyebbé tételében.

Dan Evans szerint a mai városokosítás leginkább az energiahatékonyságról, a hulladékkezelésről és a víztakarékosságról szól. Mindhárom terület jól értelmezhető a legújabb trendek – és a fennálló gazdasági kihívások – miatt a fenntarthatóságot szívesen a zászlajukra tűző gyártóüzemeknél is. Éppen ezért nemcsak megoldásokat leshet el egymástól a település- és a gyármenedzsment, hanem akár össze is foghatnak úgy, hogy a végén mindenki jól járjon.

A szakember az ipari szaklapnak példaként hozta a levegőminőség monitorozását, ami a városokban – a kevésbé intelligensekben is – már régóta elterjedt. A megfelelően elhelyezett érzékelők segíthetnek annak megértésében, hogy egy-egy nagyobb üzem, valamint a logisztikai megoldásai miként járulnak hozzá a település légszennyezettségéhez. Az adatok birtokában pedig együttműködhet a városüzemeltetés és a gyárvezetés, a károsanyag-kibocsátás csökkentését pedig mindkét szervezet hozzáadhatja a fenntarthatóságért tett lépéseinek listájához.

Dan Evans párhuzamba állítja egy város közbiztonságát egy üzem dolgozóinak munkabiztonságával. Szerinte például ahogy a városok átgondolják, hogy hova milyen világítást érdemes telepíteni, annak mintájára a gyárakban is fontos a világítási rendszerek áttervezése. Egy ilyen rendszer intelligenciája megnyilvánulhat például abban, hogy egy kritikus területen mindig világítanak a lámpák, amikor arra jár valaki – de az energiatakarékosság érdekében csak akkor –, vagy például abban is, hogy a folyamatosan erős megvilágítást igénylő helyszínekről automatikus hibajelzés fut be a központba, ha bármilyen anomália lép fel, és nem kell megvárni az emberi bejelentést. Ez az utcán és az üzem folyosóján is fontos lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!