szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még idén bekapcsolhatják az Aurora nevű amerikai szuperszámítógépet, amely ötvenszer nagyobb teljesítményű lehet, mint amit jelenleg használnak az atomerőművek működésének szimulálásához.

A világ egyik legerősebb szuperszámítógépét építik meg az Egyesült Államokban, hogy segítse az Argonne National Laboratory (ANL) tudósainak munkáját. Az Aurora segítségével újfajta atomerőművek működését szimulálják majd, amelyek hatékonyabbak és biztonságosabbak lehetnek az elődeiknél – számolt be róla az Interesting Engineering.

Az ANL jelenleg a Polaris nevű szuperszámítógépet használja a szimulációihoz. Ez egy 44 petaflopos gép, vagyis másodpercenként 44 kvadrillió számítást tud végrehajtani. Az Aurorát viszont több mint két exaflop számítási kapacitásra tervezték, ami lehetővé teszi a gép számára, hogy két kvintillió számítást hajtson végre másodpercenként. Ez a Polarishoz képest ötvenszer erősebb gépet jelent.

Az új szuperszámítógépet nagyjából 500 millió dollárból (körülbelül 181,7 milliárd forint) építik meg, és még idén szolgálatba is állhat. A memóriája 10 petabájtos, a tárolókapacitása pedig 230 petabájtos lesz.

Megépítették a világ legerősebb szuperszámítógépét - és ami most következik, az lesz az igazán nagy mutatvány

Az Egyesült Arab Emírségekben működő G42 technológiai holdingcsoport bemutatta a világ leggyorsabb szuperszámítógépét. A Condor Galaxy-1-ben (CG-1) összesen 54 millió processzormag teszi a dolgát, a feldolgozási kapacitása pedig négy exaflop másodpercenként.

Dillon Shaver, az ANL nukleáris mérnöke és csapata azt tervezi, hogy a reaktormag belsejében zajló folyamatok apró részleteit is rögzíti. Az információkat felhasználva úgy lehetne új reaktorokat tervezni, hogy megspórolnák a tesztelés költségeit.

A csapat a szimulációban a fűtőrudak körüli turbulenciát is vizsgálni fogja, hogy modellezzék a reaktor hőleadási tulajdonságait. A turbulencia fokozása segítheti a hőleadást, ugyanakkor több energiát is igényel.

Az Egyesült Államokban jelenleg a villamosenergia-termelés ötödét adják az atomreaktorok, és jelentős mértékben járulnak hozzá ahhoz, hogy kevesebb káros anyag kerüljön a levegőbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!