szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Emory Egyetem két hallgatója egy olyan mesterséges intelligenciát fejlesztett, ami segíti a tanulók felkészülését a vizsgákra. Az ötletről az egyetem is tudott, támogatta is azt, majd jött a nem várt fordulat.

Az oktatási intézmények világszerte küzdenek azzal a problémával, hogy rendezzék a mesterséges intelligenciához (MI) fűződő viszonyukat. A legnagyobb kérdés az, hogy integrálják-e azt az oktatásba – vagy tiltsák meg az ilyen eszközök használatát a tanulóknak –, és ha igen, akkor milyen mértékben. Hogy milyen zavaros a helyzet, azt jól mutatja az a történet, amiről a 404 Media számolt be.

A történet két amerikai egyetemistáról szól, akik az Atalantában található Emory Egyetem hallgatói. A két diák egy tanulást segítő, a mesterséges intelligenciára támaszkodó eszköz létrehozására indítottak startup vállalkozást, az ötletüket pedig az egyetemi inkubátornak is bemutatták. Az egyetemnek megtetszett a két diák ötlete, méghozzá olyannyira, hogy 10 ezer dollárral, vagyis nagyjából 3,6 millió forinttal támogatta őket az eszköz megépítésében.

A történet akkor vett váratlan fordulatot, amikor a hallgatók elkészítették az eszközt, amire az egyetemtől támogatást kaptak. Az intézmény ugyanis úgy találta, hogy az Eightball nevű fejlesztés alkalmas arra, hogy csalásra használják az egyetemisták, ezért a két diák hallgatói jogviszonyát felfüggesztették. Az indoklás szerint az eszközt engedély nélkül kötötték össze egy olyan platformmal, amit az egyetem használ a tananyagok, a házi feladatok és egyéb beadandók tárolására.

Mindez történt úgy, hogy a hallgatók az ötletük prezentálásakor többször is kihangsúlyozták, hogy a szoftverüket összekötik az adatbázissal, a díjat pedig úgy kapták meg, hogy ez ellen senki sem emelt kifogást.

Az Eightball segítségével a diákok bármelyik óra tananyagából vagy szakirodalmából próbatesztet és tanulókártyákat készíthetnek, hogy ezzel segítsék a saját felkészülésüket.

A ChatGPT-vel íratta meg beadandóját egy brit egyetemista, sosem kapott még ilyen jó jegyet

A Cardiffi Egyetem egyik neve elhallgatását kérő hallgatója arról beszélt a BBC-nek, hogy a mesterséges intelligencia segítségével sikerült először „jeles” eredményt kapnia egy dolgozatára.

Az egyetemi tanács ugyanakkor semmilyen bizonyítékot nem talált arra vonatkozóan, hogy a szoftverrel bárki visszaélt volna, és az sem igazolódott be, hogy a két diák bármit is elhallgatott volna az MI képességeit illetően.

Ennek ellenére az egyetem vezetése Benjamin Cravert a 2024-es őszi és tavaszi szemeszterre felfüggesztették, társa esetében pedig kizárást javasolt a tanács. Végül őt is egy évre tiltották el a tanulmánya folytatásától.

Hogy mennyire kusza az ügy, azt jól mutatja, hogy miután Craver pert indított az egyetem ellen, az intézmény üzleti iskolájának dékánhelyettese jelezte, mellette áll a perben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!