szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összefogott az OpenAI a technológiai szektor több szereplőjével, a civilekkel és a kormányokkal, hogy lecsapjon azokra a csoportokra, amelyek visszaéltek a cég által fejlesztett mesterséges intelligencia képességeivel.

Az OpenAI legfrissebb jelentésében azt állítja, olyan orosz, kínai, iráni és izraeli csoportok tevékenységében avatkozott bele a vállalat, amelyek a cég által késztett mesterséges intelligenciát használták a közvélemény manipulálására. A műveletre 2023-ban és 2024-ben került sor, amely során elvágták a csoportokat a ChatGPT-től.

A cég közlése szerint az említett csoportok úgy próbálták meg befolyásolni az emberek politikai meggyőződését, hogy közben elrejtették kilétüket és valódi szándékukat is. Az OpenAI a technológiai szektor résztvevőivel, civilekkel és kormányokkal dolgozott együtt annak érdekében, hogy a akció sikeres legyen. Ennek köszönhetően 2024 májusára sikerült megakadályozni, hogy ezek a csoportok a ChatGPT-t használják a manipulálásra.

Az OpenAI szerint a csoportok a korábbinál jóval nagyobb mértékben használták a mesterséges intelligenciát arra, hogy képeket és szövegeket állítsanak elő vele. Ez utóbbi kategóriába tartoznak például olyan kamu profiloktól származó hozzászólások, amelyekkel a közvéleményt szerették volna befolyásolni.

Kedves chatbot a kedves vezetőről: a kínai állampárt főtitkáraként motivál az új mesterséges intelligencia

Hszi Csin-ping kínai elnök tanaiból lett betanítva, és már próbálgatják a legújabb kínai mesterséges intelligenciát.

Az orosz Doppelganger nevű csoport a ChatGPT-t használta, hogy hangzatos címeket adjon a híreknek, Facebook-bejegyzéssé alakítson bizonyos cikkeket, valamint olyan hozzászólásokat generáljon (több nyelven), amelyekkel az Ukrajna iránti szolidaritást és bizalmat próbálta meg aláásni. Egy másik orosz csoport a mesterséges intelligencia segítségével kerestetett hibát annak a programnak a forráskódjában, ami orosz és angol nyelven tett közzé olyan politikai tartalmú hozzászólásokat a közösségi oldalakon, amelyekkel Ukrajnát, Moldovát, az Egyesült Államokat és a balti országokat próbálta lejáratni.

A kínaiak Spamouflage nevű csoportja több nyelven és platformon hozatott létre bejegyzéseket a mesterséges intelligenciával, és ugyanezt csinálta az iráni International Union of Virtual Media nevű csoport is.

Az OpenAI ezek mellett leszámolt annak az izraeli – politikai marketinggel és üzleti hírszerzési feladatokkal foglalkozó – cég tevékenységével is, amivel kapcsolatban a Meta néhány napja azt közölte: felszámolta a cég Facebookon és Instagramon tevékenykedő, propagandát árasztó fiókjait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!