szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan szentül állítják: a veszteségmentes zene sokkal jobban szól, mint a tömörített. Egy felmérés és egy szakértő azonban árnyalja ezt a képet, és lehet, hogy csak néhány dologra kell figyelni a jobb zenei élményért.

Aranyozott kábelek milliókért, drága erősítők, szigorúan vezetékes fejhallgatók, és persze, csak a vinyl – a legjobb hangminőség üldözése már-már vallássá nőtte ki magát audiofil körökben.

De tényleg akkora a különbség egy kiváló minőségű, veszteségmentes (lossless) és egy tömörített hangfájl között? Sokan állítják: igen, és egyértelműen hallani azt a minőségbéli többletet, amit előbbi nyújt.

A dolog nyomába eredt 2014-ben a Gizmodo is; egy 380 fős felmérés során úgy találták, az emberek csupán 56 százaléka tudta megkülönböztetni a veszteségmentes és az MP3 fájlokat. A portál nemrég újból elővette a témát, és a brit közmédia rádióinak tanácsadóját, a hangtudományban PhD fokozattal rendelkező Tony Churnside-ot is megkérdezte.

Így hallgathatja Spotifyon a zenéket jobb minőségben

Több mint félmilliárd ember szavazott már bizalmat a Spotifynak, elsősorban az óriási zenei kínálat miatt. Azonban nem csupán zenék hallgatására van lehetőség, hanem a hangminőség javítására is a szolgáltatáson belül. Mutatjuk, hogyan.

„A tömörítést arra tervezték, hogy kidobjon minden olyan adatot, amelyet az emberek nem is hallanak megfelelően” – magyarázza a szakember. A veszteségmentes pedig tényleg azt jelenti, hogy a hangfájl méretét tekintve azonos a stúdióból kikerülő fájllal, ami jellemzően WAV.

Éppen ez a gond: az ilyen hangfájlok rendkívül nagyok, így nehéz megosztani őket az interneten, így a lejátszásuk is sok mobiladatot és erőforrást igényel. Ezért hozták létre az MP3-at, mely a nagy fájlokat a lényegi részeire nyesi vissza – az eredmény pedig egy olyan fájl, ami az emberi fül számára hallható minden fontos részletet megőriz. Méretét tekintve azonban töredéke a veszteségmentesnek.

Veszteségmentes zeneszám az Apple Musicban – ez még nem is az abszolút csúcs, „csak” a 24 bites, 48 KHz-es mód
hvg.hu

Tony Churnside maga is aláhúzza, hogy „ideális esetben” senki nem hallja azokat a részleteket, amelyeket egy MP3-fájlból hiányoznak, bár sokan állítják, hogy igen. Azt is fontos kiemelni, hogy a mérnökök az MP3 hangzásának javításán is folyamatosan dolgoznak.

Sőt, a Bluetooth fül- és fejhallgatók is egyre népszerűbbek, a vezeték nélküli technológia pedig eleve tömörít, tehát a végeredmény mindenképp rosszabb lesz, mint mondjuk egy vezetékes fülhallgatóval.

Jobb minőségű zenék lesznek az Apple Musicban, minden felhasználó megkapja a funkciót

Az Apple az Apple Music összes előfizetője számára ingyen elérhetővé teszi a Lossless nevű újdonságát, amivel kiváló minőségben hallgathatnak majd zenét a felhasználók.

Tony Churnside elmondása szerint a legtöbbet azzal lehet tenni a zenei élményért, ha az ember csendes környezetben (például otthon, vagy más, zajmentes helyen) hallgat zenét, valamilyen jobb minőségű fejhallgatóval.

Az MP3 tehát a legtöbb esetben bőven megfelelő, a veszteségmentes minőséget csak kevesen tudják érdemben kihallani.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!